Нобл м600: 2011 Noble M600 — характеристики, фото, цена.

Содержание

што треба да знаете за најбрзиот суперавтомобил. Bugatti Chiron е најбрзиот автомобил

Секој сака брзина. Некои се повеќе, некои се помалку. И секој барем еднаш сонуваше да се вози со ветре во луксузен автомобил на празен пат.

Најголем впечаток остава возењето на најдобриот автомобил. Повеќето не можат да си дозволат такво, па останува само да ги проучат својствата, карактеристиките и фотографиите на ненадминатите железни коњи. Кој автомобил е побрз од другите? Размислете за топ 10 најкул и најбрзи спортски автомобили.

10.Noble M600 — максимална брзина 362 km/h

Noble M600 се произведува во ОК. Овој суперавтомобил се произведува од 2010 година. Автомобилот е способен за брзини до 362 km/h. Други предности вклучуваат спектакуларен изглед. Каросеријата на автомобилот е изработена од нерѓосувачки челик и јаглеродни влакна. Автомобилот е тестиран на Top Gear и е пофален од Џереми Кларксон. Меѓутоа, во американската верзија на шоуто, возачот почувствува големо преоптоварување со 346 km/h.
Недостатоците на автомобилот ја вклучуваат неговата цена: 330 илјади долари.

Нобл М600

9. Pagani Huayra — 370 km/h

Италијанската убавица Pagani Huayra е ексклузивен автомобил. Развива брзина до 370 km/h и чини 1,27 милиони долари. Овој автомобил се произведува од 2011 година, а веќе успеа да се „запали“ во киното: во филмот „Трансформери: доба на истребување“ Пагани Хуајра, така да се каже, го играше Децептикон Стингер. Уредниците на страницата забележуваат дека името Хуајра во превод од кечуански јазик значи „ветер“, и тоа не е чудно.

Пагани Хуајра на патот

8. Zenvo ST1 — 375 km/h

Pagani Huayra едвај го победи данскиот Zenvo ST1. Овој уникатен спортски хиперавтомобил е полн со електроника и има соодветна цена: 1,22 милиони долари. Важно е дека за навистина добра брзина на Zenvo ST1 е потребна идеална патека (за Русија, забележуваме, ова е недостапно).

Zenvo ST1: видео преглед

7. Мекларен Ф1 — 386 км/ч

Овој модел на Мекларен чини нешто помалку од милион долари и ја држеше титулата за најбрз автомобил во светот до 2005 година.
Сепак, конкурентите не спијат, а сега овој модел го зазема само седмото место по брзина. Произведени се вкупно 106 автомобили од овој модел. Еден од сопствениците на луксузната играчка е британскиот комичар Роуан Аткинсон, познат на гледачите по улогата на Мистер Бин.

Бугати Вејрон против Мекларен Ф1

6. Koenigsegg CCX — 405 km/h

Шведскиот „коњ“ Koenigsegg CCX го препознаваат најпребирливите експерти и тоа не е изненадувачки: во 2010 година, со прекин на производството, овој модел беше релативно ефтин (за суперавтомобил) и многу брз. Неговата цена е околу половина милион долари. Уште пред почетокот на продажбата, автомобилот беше предаден на тестирање на Top Gear, а тимот на шоуто многу го пофали, притоа забележувајќи некои недостатоци како што е недостатокот на заден спојлер. Интересно е тоа што производителите ги земаа предвид коментарите и набрзо обезбедија нова, подобрена верзија.

Koenigsegg CCX: видео преглед

5,9ffGT9-R — 414 km/h

Германскиот спортски автомобил 9ffGT9-R развива добра брзина, е релативно ефтин (695 илјади долари) и со право е рангиран на петтото место на рангирањето на најбрзите автомобили во светот. Сепак, изгледот на автомобилот не им се допадна на сите потенцијални купувачи и експерти за каучи: автомобилот беше искаран поради премногу издолженото тело и премногу големите, како „изненадени“ фарови.

9ffGT9-R: видео преглед

4. SSC Ultimate Aero — 430 km/h

Автентичниот американски суперавтомобил SSC Ultimate Aero се произведуваше од 2006 до 2013 година, а до 2010 година важеше за најбрзиот во светот. Купувачите беа подготвени да издвојат 655 илјади долари за тоа — автомобилот дури беше наведен како рекордер за брзина во Гинисовата книга на рекорди. Од очигледните недостатоци — недостатокот на електронска контрола ветува сигурна смрт за неискусен возач.

SSC Ultimate Aero

3. Bugatti Veyron Super Sport — 431 km/h

Токму овој модел на Bugatti во 2010 година го тргна SSC ​​Ultimate Aero од пиедесталот. Овој автомобил е способен за брзини од 431 km/h, а неговата цена е речиси два и пол милиони долари. И покрај високата цена, автомобилот е во голема побарувачка — особено меѓу познатите личности. Така, според сеприсутните новинари на таблоидите, Џеј Зи и Бијонсе му го подариле Bugatti Veyron на синот на принцот Вилијам и Кејт Мидлтон.

Bugatti Veyron Super Sport

2. Hennessey Venom GT — 435 km/h

Ова е вториот најбрз автомобил во светот, а чини точно милион долари (уредниците на vyso.rf сметаат дека ова не е најдобриот начин да се потроши милион, но ова е прашање на вкус). Овие автомобили се произведени во Тексас, тестирани во вселенскиот центар Кенеди, а квалитетот е соодветен: спортскиот автомобил со две врати е спакуван во каросерија од јаглеродни влакна и опремен со седумлитарски турбо мотор од 1244 коњски сили.

Постојат многу критериуми за мерење на перформансите на автомобилот. За најбрзиот автомобил на светот, брзината е главен критериум. Ве претставуваме Топ 10 најбрзи автомобили во светот… Во основа, тоа се спортски модели, колку брзо толку и скапи.

Цената е 330.000 долари. Шик каросеријата на британскиот суперавтомобил веднаш привлекува внимание, изработена е од нерѓосувачки челик и јаглеродни влакна. Со својот 4,4-литарски V-8 со 650 КС автомобилот е способен да стиска 362 км на час до границата. Сепак, ризикуваа да го забрзаат само до 346 km/h, бидејќи возачот почувствувал многу силни вибрации додека возел.

Максималната брзина е 370 km/h. Пазарна вредност — 1,27 милиони долари. Следниот најбрз автомобил на листата е прекрасен италијански суперавтомобил направен од јаглеродни влакна. Го придвижува Mercedes-AMG шестлитарски V12 мотор со 720 коњски сили. На саемот за автомобили во Женева минатата година, производителот на автомобили Pagani ја претстави Huayra BC, која е полесна и помоќна од стандардната Huayra. Неговиот мотор е подобрен на 789 КС. додека вкупната максимална тежина е намалена на бедни 1199 кг. Тоа е споредливо со тежината на најновата Honda Civic Coupe, но Huayra е пет пати помоќна.

Максималната брзина е 375 km/h. Цена — 1,22 милиони долари. Еден од ретките дански хиперавтомобили е и еден од најбрзите патнички автомобили. Zenvo ST1 склопен во Зеланд ја покажува висината на данската инженерска моќ бидејќи комбинира 6,8-литарски V8 мотор со суперполнач и турбополнач со 1205 КС.

ST1 е способен да постигне 375 km/h на беспрекорен пат, но важно е да се напомене дека неговата максимална брзина е електронски ограничена. Без дигитални дадилки на одборот, ST1 би можел да биде уште побрз. Излезе во 15 единици и тешко дека ќе го видите на руските патишта.

Се продава за 970 илјади долари. Автомобил со уникатен внатрешен дизајн. Нејзини автори се Гордон Мареј и Питер Стивенс. Возачкото седиште како и воланот во McLaren F1 се наоѓаат во центарот на кабината. На крајот на 20 век, McLaren F1 ја доби титулата „најбрз автомобил во светот“ и ја држеше до 2005 година. Железното срце на оваа британска убавица е V12 мотор со 627 коњски сили.

Развива брзина до 405 km/h. Цена — 545.568 долари. Овој шведски модел е добитник на бројни награди, меѓу кои и Top Gear Power Laps. Водителот на Top Gear, Џереми Кларксон, го возел CCX и многу го пофалил автомобилот, но не му се допаднал недостатокот на сила. Кларксон рече дека виновен е недостатокот на заден спојлер.

Ова подоцна го изјави и пилотот на Top Gear Стиг, кој го урна CCX и сугерираше дека автомобилот ќе биде постабилен со заден спојлер. Во 2006 година, Koenigsegg претстави варијанта на својот суперавтомобил со опционален заден спојлер од карбонски влакна. Сепак, со него брзината паѓа на 370 km/h.

Магазинот Форбс го вклучи CCX на листата на најубави автомобили во светот.

Најголемата брзина е 414 km/h. Купувачите ќе чинат 695 илјади долари. Овој суперавтомобил, со својата надворешност слична на Porsche 911, е создаден од германската тјунинг компанија 9ff. Дизајнот предизвика мешана реакција кај возачите: во прегледите има и восхит за убавината на автомобилот и критики за „грдите фарови“ и премногу издолженото тело.

Една од главните разлики од обичниот 911 е распоредот на четирилитарскиот Twin Turbo мотор со 1.120 КС. Сите 911 модели во историјата на Porsche (со исклучок на Porsche 911 GT1) имаат заден мотор додека GT9 е со среден мотор за подобра распределба на тежината.

Теоретски остварлива брзина е 430 km/h. Се нуди за 655.000 долари. Американецот од Shelby SuperCars (SSC) беше крал на светот на брзинските автомобили од 2007 до 2010 година, победувајќи ја верзијата Super Sport на Veyron. Тој дури и влезе во Гинисовата книга на рекорди во 2007 година со неверојатни 412 km/h.

За постигнување на овој рекорд помогна 6,3-литарски твин-турбо V8 со 1.287 коњски сили. Возачот нема електронски асистенти за да помогне во следењето на оваа моќност. Така, автомобилот ветува или прекрасно искуство за оние со долгогодишно искуство во возењето, или речиси сигурна смрт за несовесните возачи кои немаат такво искуство.

Декларираната брзина е 431 km/h. Кога Фолксваген ја купи марката Бугати, имаше една цел: да го произведе најбрзиот сериски автомобил во светот. Оригиналниот Veyron ја постигна оваа цел, но набрзо беше отфрлен од SSC Ultimate Aero. Така Bugatti се враќа со Super Sport. Има 8-литарски Quad Turbo W16 мотор со 1200 КС и бројни аеродинамички промени кои помагаат да се освојат неколку дополнителни километри на час.

Цената на овој луксузен автомобил е 2,4 милиони долари, а и покрај толку високата цена, побарувачката за автомобили на автомобилскиот пазар е многу голема.

Цената е 1 милион долари.

Во тестовите во 2014 година во вселенскиот центар Кенеди, купето беше забрзано до 435 км на час во едно возење. Твин турбо со 1244 коњски сили.

1. Bugatti Chiron е најбрзиот автомобил

Максималната брзина е 463 km/h.

Цена — 2,65 милиони долари.

Најбрзиот автомобил во светот во 2018 и можеби 2019 година (Бугати планира да постави брзински рекорд со Chiron следната година). Неговите фотографии и спецификации беа само декласифицирани на Саемот за автомобили во Женева 2016. Овој луксузен автомобил со две седишта е развиен по успехот на Bugatti Veyron, кој се смета за еден од најбрзите и. Bugatti Chiron е придвижуван од 16-цилиндричен мотор и неговите 1.500 коњски сили од 0 до 100 километри брзаат за 2,5 секунди.

Иако Chiron е изграден како тркачки автомобил, не треба да бидете професионалец за да го возите. Возилото е дизајнирано автоматски да го приспособува своето возење како што се зголемува или намалува брзината, за оптимални перформанси.

На хоризонтот има и автомобили кои се подготвени да се натпреваруваат за титулата најбрзи автомобили во светот. Така, SSC се надева дека ќе ја врати титулата „најбрзиот автомобил на светот“ со својот предизвикувач Туатара (1350 коњски сили под хаубата и 443 km/h во теорија). И Koenigsegg тврди дека суперавтомобилот One: 1 е „на рамо“ за да ја надмине границата од 430 km/h. Во 2016 година, додека се обидуваше да постави рекорд во круг на германската тркачка патека Нирбургринг, One: 1 удри во заштитната ограда. Во овој случај пилотот не е сериозно повреден, што не може да се каже за автомобилот. Ова е една од најскапите несреќи на Нирбургринг.

Вообичаено, масовните модели стануваат главни новитети на големите салони за автомобили, но Женева 2016 стана исклучок во овој поглед. Тука до израз дојде Bugatti Chiron — најбрзиот сериски автомобил. Откако го изменија Veyron до последниот вентил, инженерите успеаја да отстранат 1500 КС од моторот на хиперавтомобилот, благодарение на што максималната брзина на автомобилот се зголеми на незамисливи 420 км на час. Долго талкавме низ Chiron во Женева, периодично ѕиркајќи во салонот и составивме водич за најбрзиот автомобил во Galaxy.

Што има под хаубата?
Bugatti тргна по патот на најмал отпор и реши да не развива нов мотор за Chiron, туку да го земе моторот Veyron и правилно да го рафинира. Под хаубата, хиперавтомобилот го има истиот 8.0 L W16 со четири турбополначи. Моторот доби различен систем за довод и издувни гасови, поефикасен систем за ладење и нови инјектори. Сето ова доведе до фактот дека моќноста на единицата се зголеми од 1200 на 1500 коњски сили. Но, вртежниот момент на хиперавтомобилот со погон на сите тркала порасна за само 100 Nm — до 1600 њутн метри.

Зголемената моќност бараше одредени модификации на менувачот. Моторот, како и досега, е поврзан со 7-степен „робот“, кој има зголемено зафат.

Како се промени динамиката?
Chiron не е ни приближно добар како спортски велосипед од основата, но Nissan GT-R, на пример, ќе биде победен од новиот Bugatti. Забрзувањето до „стотки“ во хиперавтомобил трае 2,5 секунди — потполно исто како и кај неговиот претходник. Но, тој фаќа 200 km/h речиси секунда побрзо од Veyron, правејќи ја оваа вежба за 6,5 секунди. Chiron ќе забрза до 300 km / h побрзо отколку што некои странски автомобили ќе добијат „стотка“ — за 13,6 секунди. Максималната брзина е малку зголемена — за само 10 km/h, до 420 km/h. Chiron би можел да оди уште побрзо, но тешко дека би бил безбеден со оглед на техничките толеранции на гумите.

Патем, за да забрзате до негуваните 420 км на час, треба да користите специјален клуч (како што беше случајот со Veyron). Задното крило ќе се прошири, суспензијата ќе стане поцврста, растојанието од подлогата ќе се намали, а менувачот ќе премине во посебен режим на работа. Без овој клуч, Chiron ќе може да достигне 380 km/h во права линија, по што ќе налета на електронски ограничувач.

Како изгледа тој?
Однадвор, Chiron не се промени толку радикално како што може да се очекува. Силуетата на телото остана речиси непроменета — но оптиката на главата, направена во стилот на Alfa Romeo, стана целосно LED. Одзади, хиперавтомобилот исто така стана поинтересен — обликот на масивното крило се промени, а светлата станаа цврсти, како на футуристичките концепти од 1980-тите. Инаку, дизајнерскиот тим на Bugatti вклучува специјалист од Русија — Александар Селипанов, од април минатата година работи во компанијата како главен дизајнер за креативни екстериери.

Внатрешноста на Chiron е инспирирана од Veyron, но главната работа што ви привлекува внимание е неверојатниот брзинометар. Имено, неговото обележување е до 500 километри на час.

Колку чини?
Секоја следна модификација на хиперавтомобилот Бугати се зголемува за неколку нови Mercedes S-Class. Оригиналниот Veyron чинеше едвај повеќе од еден милион евра во Европа. Подоцна, верзијата Grand Sport излезе со истата единица од 1200 коњски сили. Ова Бугати веќе беше продадено за 1,9 милиони евра. Chiron поскапе за речиси половина милион — компанијата ќе прифати нарачка за нов производ, доколку клиентот е подготвен да плати 2,4 милиони евра. Севкупно, Bugatti планира да произведе 500 автомобили, а првиот Chiron ќе им биде предаден на клиентите во септември.
Што можете да очекувате од вашите конкуренти?
Титулата за најбрз автомобил во светот веќе неколку години ја прогонуваат конкурентите. Уште еден многу брз автомобил, Gumper ApolloN, би требало да дебитира во Женева. Компанијата ја нарекува новината „најбрзиот патен автомобил на планетата“, но сè уште не ги именувала динамичките карактеристики. Првиот модел на Аполо, развиен со поддршка на инженери од Универзитетот во Минхен, излезе во 2006 година. Опремен со мотор со 650 коњски сили, моделот забрзуваше до 100 km/h за 3,1 секунда, а максималната брзина едвај надмина 300 km/h.


Фото: RBK, Bugatti

Во времето кое ви е потребно да ги прочитате овие први зборови, дотичните автомобили денес веќе би биле напишени брзина од 0 до 100 km/h.

И сега, брзината на овие чудовишта би надминала 100 km/h, а тие би биле само мала точка на хоризонтот. Се разбира, ако врзете ракета за количка за намирници, можете да повторите сличен ефект, но денес ќе зборуваме за пореални начини за постигнување на овој феномен со голема брзина, имено возила од масовно производство управувани од вистински луѓе на вистински патишта. Значи, тема на дискусија се брзите спортски автомобили. 2012 Nissan GT-R Premium, 2011 Porsche 911 Turbo S и 2012 Bugatti Veyron 16.4 Super Sport… Откако завршив со темата „Како да изберете подкомпактен: Chevrolet Sonic LTZ vs. Mini Cooper S Coupe vs. Fiat 500 Abarth“, решивме да дефинираме најдобар спортски автомобилод најистакнатите претставници на оваа класа.

Како што знаете, максималната брзина на автомобилот секогаш ќе биде маркер за инженерски достигнувања, но за оние од нас кои ги гледаат овие достигнувања од страната на пешачките тротоари, тие се рамнодушни како вестите на Канал 1. Но, забрзувањето на автомобилот за нас е многу покорисни индикатори со кои можеме да го визуелизираме движењето на возилото во вселената. Овие бројки се особено импресивни кога се зема предвид рамнотежата на силите и контролата што мора да ги постигне возилото за да постигне одличен резултат.

Општите сличности помеѓу сите наши тест возила може да се видат со голо око. Да, сите тие се прилично скапи — цената на некои е еднаква на буџетот на неколку африкански земји. Сите тие ја рециклираат отпадната енергија во форма на турбополначи и имаат педала за менувачот со двојна спојка како прашање на рутина. Но, најважниот фактор што ги обединува овие автомобили е тоа што сите имаат погон на четири тркала.

До денес, ниту еден автомобил, дури и со најсофистицираниот систем за контрола на лансирањето, најспортски мотор и автомобилски гуми со најнизок профил, не ја надмина бариерата за забрзување од три секунди без погон на сите тркала — дури ни моќната „Merican Corvette ZR1“ со традиционална 6-брзински мануелен менувач и егзотична двојна спојка од Ferrari 458 Italia, забрзува до 100 km/h за 3,5 секунди.

Забрзување од 0 до 100 km/h за 2,94 секунди

„GT-R“ е „резервирана“ плоча за хало возилата на Nissan кои се карактеризираат со најмоќни погонски единици и врвна технологија. Од самиот почеток, овие автомобили беа позиционирани како алтернативен предлог на поскапите европски спортски автомобили и до ден денес се водат по овој пристап.

Шестата генерација (R35) GT-R е најсофистицираниот спортски автомобил на Nissan досега, и најмалку скап предметво нашиот тест. Целокупниот пакет на функции GT-R за 2012 година доби некои значајни измени, но најрелевантни за нашиот тест се модификациите на преносот и новата имплементација на системот за контрола на лансирање наречен „Режим за почеток на функцијата“. Зголемен е и притисокот на засилување, кој се напојува преку твин турбо IHI и го напојува рачно изработениот алуминиум V-6 мотор од 3,8 литри. Дополнително на ова, можете да ги именувате и зголемените цевки за довод и издувни гасови, како и ревидираниот распоред на вентилите и односот воздух/гориво во мешавината воздух-гориво. Како резултат на тоа — дополнителни 45 коњски сили на веќе достапните 530, и максимален вртежен момент од 448 Nm (претходно беше еднаков на 434 Nm). Системот за погон на четири тркала на овој автомобил има уред ATTESA ET-S кој ја носи функцијата на пренос на сила од предниот среден брод на задниот дел, каде што се сместени 6-степен менувач со двојна спојка, кутија за пренос и диференцијал со ограничено лизгање, со користење на вратило на пропелер од јаглеродни влакна.

Надворешноста на спортскиот автомобил GT-R е наједноставниот и, според тоа, најмалку софистициран меѓу испитаниците, автомобилот е првенствено дизајниран да покажува високи перформанси, а сè друго е споредно. Во однос на перформансите, инженерите одлично се справија со оваа задача. Замислете, дури и внатрешните ѕидови на бандажите на 20-инчните фалсификувани GT-R тркала се специјално издлабени за подобро да се спротивстават на лизгање на гумите при интензивно забрзување.

При стартување на моторот, функцијата RMS ги одржува вртежите на моторот на константни 4. 000 вртежи во минута — вредност добиена од тестовите на различни површини со новите гуми на Bridgestone — со моќност која се движи околу 340 коњски сили и вртежен момент на својот врв. Откако ќе се ослободи сопирачката, влажното лизгање на спојката е доволно за да се заглави јазот во менувачот пред вкупната моќност да се испрати на задните тркала. Во зависност од површината, 98% од вртежниот момент од 448 Nm се доставуваат до задните тркала пред да се открие лизгање (носталгично се потсетува на неодамнешните тестови). Од возачкото седиште ќе почувствувате само навестување на лизгање на тркалата.

Треба да се напомене дека ова е прилично добро дотеран систем на опишаниот спортски автомобил, под услов GT-R да има најниска моќност по килограм тежина и му помага на автомобилот да ја задржи водечката позиција меѓу автомобилите што ги тестиравме до Забрзување од 2 секунди или до брзина од 70 km/h. Ако овој напис за автомобили имаше цел да покаже кој автомобил забрзува побрзо за 2 секунди, тогаш Nissan GT- R сигурно би бил најдобриот спортски автомобил на овој тест. Но, нема да застанеме на постигнатиот резултат и да одиме понатаму, бидејќи пред нас се уште два експериментални примероци на SportCars.

Забрзување од 0 до 100 km/h за 2,84 секунди

911 е автомобил чија основна причина за постоење би била предизвикана од повеќето инженери надвор од ѕидовите на Цуфенхаузен (централниот фабрички комплекс на Порше). Сепак, од година во година, Porsche цврсто се придржува кон својата линија на развој на структурата на овој модел, која е инхерентно не балансирана со задниот мотор во дизајнот на автомобилот, но која продолжува или да се совпаѓа или да ги надминува своите ривали во различни видови на конкуренција.

911 Turbo S е најбрзото Porsche некогаш видено на модерните патишта и автомобилот што е најблиску до разоткривање на непобедливиот рекорд за забрзување од 0 до 100 km/h поставен од Bugatti Veyron 16.4.

Turbo S е целосно алуминиумски, во стилот на Порше, а 3,8-литарскиот 6-цилиндричен мотор со директно вбризгување во линија има турбополнач со променлива геометрија што врши притисок на секоја цилиндрична плоча. Надоврзувајќи се на веќе моќните измени на Porsche, Turbo S добива ревидиран тајминг на внесот и максимално засилување (плус 2 килограми сила на квадратен метар) за да ја зголеми моќноста на 530 коњски сили (од 500) и вртежниот момент на 516 Nm (од 480). Освен тоа, остатокот од опремата доаѓа директно од стандардниот Turbo, вклучувајќи елементи како што се 7-степен PDK менувач, композитни керамички сопирачки, ковани тркала со централно заклучување RS Spyder и пакетот Sports Chrono. По сите третмани за подобрување на перформансите, Turbo S тежи 10 kg помалку од Turbo.

Системот за погон на сите тркала на Porsche користи електронски контролиран централен диференцијал со повеќе дискови за да пренесе целосни 50 проценти од вртежниот момент на предната оска. Сепак, благодарение на уникатната распределба на тежината на задната страна, задните тркала од 305 мм го прават најголемиот дел од кревањето тешки товари.

Со активирана контрола на стартувањето, моторот работи на 5000 вртежи во минута. Моќноста при палење на моторот е 450 коњски сили со 472 Nm вртежен момент што чека да се подигне. Траекторијата за поврзување на сопирачките и тркалата е речиси моментална — и многу позабележителна отколку во GT-R — но се омекнува со распределбата на вртежниот момент и лизгањето на спојката, а не преку намалувањето на моќноста. Со почетна распределба на вртежниот момент, само 16% одат на предните тркала, останатите 84% одат на задните тркала, што придонесува за подобра заштеда на енергија при оптимални услови на влечење.

За жал, овој тест автомобил не може да се спореди со претходниот Turbo S модел, но не смееме да заборавиме дека забрзувањето од 0 до 100 km/h за 2,84 секунди е многу добар показател во нашата луда трка за титулата најдобар спортски автомобил. година!

Победник на „трка“ за титулата најдобар спортски автомобил — 2012 Bugatti Veyron 16.4 Super Sport

Забрзување од 0 до 100 km/h за 2,52 секунди

Колку и да е пријатно да се гледаат соборувањето на аутсајдерите, мораме да признаеме дека Бугати очигледно доминира на своето поле. Додека некои веруваат дека е доволно само да фрлите малку пари за развој и работите сами ќе се подобрат, реалноста е дека сепак ќе треба да примените иновативно размислување и јасна методологија за да навистина успеете. Неодамна разговаравме за тоа како тоа се постигнува во работилниците на Bugatti.

Bugatti Veyron 16.4 Super Sport од 2,6 милиони долари е кралот на царството на спортски автомобили, најдоброто од најдобрите. Мона Лиза во активно динамичко инженерство, манипулација со егзотични материјали и термички менаџмент, Veyron никогаш не се заморува да биде тема за разговор: „Знаете, вчера ажурирани гуми на неговиот убав човек… Само 35 илјади долари, толку среќа! «

Но, да ги оставиме овие чувства. Овој автомобил е ремек-дело на машинскиот инженеринг: 8,0-литарскиот алуминиум W-16 мотор со четири турбо полначи — првиот и единствен од ваков вид — произведува неверојатни 1183 коњски сили и 1106 Nm вртежен момент, во споредба со стандардниот Veyron. бројките се 987 коњски сили и 922 Nm вртежен момент. Зголемувањето на моќноста се должи на зголемувањето на турбополначите и интеркулерите, како и поради слободниот излез на издувните гасови. Остатокот од развојните долари отиде на аеродинамични подобрувања и обемни надградби на шасијата за да се обезбеди зголемена безбедност на брзината (сега електронски ограничена на 415 km/h за да се зачуваат гумите).

За да започне шоуто, педалата на сопирачката мора да се притисне на заштитниот ѕид (спротивниот ѕид) додека копчето за стартување на моторот мора да се притисне со вклучена контрола на стабилноста. Како што пригушувате, тахометарот се зголемува до 3000 вртежи во минута. Имајте на ум дека 1106 Nm вртежен момент се појавуваат на овие 3000 вртежи во минута.

По полетувањето, Bugatti ја напушта стартната линија на целосно драматичен начин, без вртење на тркалата, а автомобилот во еден момент е само точка на хоризонтот. Ако го возите овој автомобил, тогаш немилосрдното преоптоварување може да предизвика задржување на здивот, апсолутно нормална реакција на телото кога треба да сфати што се случува. Со исклучување на контролата на стабилноста и активирање на она што нашиот тим го нарекува „Импресивно“, 5000 вртежи на моторот се рамномерно распоредени низ спојката до сите четири тркала.

Со 200 km/h, Super Sport забрзува исто толку силно како и GT-R кога неговиот брзиномер ќе достигне 130 km/h. Па, ако можете сами да го финансирате подобрувањето на таков автомобил, вие сте во ваши раце! Дотогаш, „Слава на кралот!“ Bugatti Veyron 16.4 Super Sport е навистина најдобриот спортски автомобил на годината!
А за ужина, мало видео за јасност. Не ме обвинувајте за „францускиот“)

macromedia.com/shockwave/download/index.cgi?P1_Prod_Version=ShockwaveFlash» seamlesstabbing=»false» src=»https://secure.brightcove.com/services/viewer/federated_f8/377000756″ swliveconnect=»true» type=»application/x-shockwave-flash»/>

Брзинскиот рекорд поставен од Bugatti Veyron Super Sport во 2010 година сè уште не е соборен — тој сè уште е најбрзиот автомобил во светот.

Најбрзиот автомобил на планетата дебитираше на натпреварот Пебл Бич во август 2010 година, а беше масовно произведен на крајот на истата година.


Првите 5 автомобили беа реплики на автомобил кој ја достигна границата од 267,9 милји на час (над 431 км/ч), поставувајќи невиден брзински рекорд за сериски автомобил. Оваа мини-серија беше наречена „Светски рекордни изданија“, секој автомобил се продаваше веднаш за 2,4 милиони долари.

Пред тоа, рекордот поставен во 2007 година му припаѓаше на SSC ​​Ultimate Aero и изнесуваше 256 m/h (412 km/h) — Bugatti Veyron Super Sport го собори за речиси 20 km/h.


Најбрзиот автомобил во светот е создаден благодарение на заедничките напори на многу извонредни луѓе, меѓу кои се главниот дизајнер Хартмут Варкус и Џозеф Кабан, кој беше одговорен за изгледот на автомобилот. Името на самата серија Bugatti Veyron се состои од имињата на легендарниот пионер на луксузни автомобили Еторе Бугати и подеднакво познатиот француски тркач Пјер Вејрон, кој победи на 24-часовната трка Ле Ман во 1939 година зад воланот на Bugatti.


Првично, од своето основање во 1909 година, Bugatti беше бренд на автомобили дизајнирани за многу тесен круг на богати луѓе кои можеа да си дозволат купување на такво луксузно возило. Автомобилите на Еторе Бугати добија уште поголема популарност по победата на првата трка за Големата награда на МонакоBugatti Veyron Super Sport е придвижуван од 8-литарски 16-цилиндричен W-мотор со четири двојни турбини и зафатнина од 487,8 кубни инчи. Секој цилиндар има четири вентили, што значи дека Veyron SS има вкупно 64 вентили. Интересна карактеристика на моторот е неговата гореспомената форма на W — всушност, ова се две „осмици“ во форма на V, комбинирани во една супермоќна единица W16, која произведува вкупно 1200 коњски сили, што е речиси 200 КС. повеќе од неговиот претходник — Bugatti Veyron од претходната генерација, чија моќност беше 1001 коњски сили


Најбрзиот автомобил на светот го придвижува 7-степен автоматски менувач со двојна спојка, кој, секако, вклучува и можност за полуавтоматско префрлање од една во друга брзина со помош на менувачи на лопатки. Замената на таква кутија во случај на дефект без гаранција ќе го чини сопственикот 172.000 долари


Друга карактеристика на Bugatti SS е опремувањето на моторниот простор со десет (!) Радијатори, што ви овозможува да одржувате нормална температура при секое оптоварување. Посебните вентилатори се „почестени“ со прегради за моторно масло, диференцијално масло, масло за менувач и AC систем, додека има три радијатори за секој мотор и интеркулери (интеркулери)


Специјалистите на Michelin развија специјални гуми кои можат да го задржат ова чудовиште на патот и да му овозможат на возачот невидено управување со ултра големи брзини. Замената на дотраен комплет гуми ќе чини 36.000 долари


Системот за сопирање е развиен од SGL Carbon и се заснова на употреба на композитни сопирачки дискови со јаглеродни влакна засилени со силициум карбид. Овој тип на сопирачки најдобро одговара за таков автомобил и му овозможува на автомобилот адекватно и навремено да одговори на притискање на педалата на сопирачката од страна на возачот.


Што се однесува до оверклокувањето, тука е доволно само да се наведат бројките — и сè веднаш ќе стане јасно. Од нула до сто, најбрзиот автомобил на светот „пука“ за само 2,4 секунди, за 10 секунди автомобилот забрзува до 240 km/h, по уште 5 секунди добива 300 km/h, а до 400 km/h Иглата на брзинометарот стигнува таму за помалку од една минута од почетокот! Таквото забрзување е дури и невозможно да се замисли, а камоли сензациите и преоптоварувањата што ги доживеа среќниот сопственик на Bugatti Veyron SS, седејќи зад воланот …


За да добие доволна контрола во режимот на супер-брзина, возачот мора да сврти посебен клуч, по што автомобилот „нурнува“ надолу, намалувајќи го растојанието од подлогата на 6,6 см, двата спојлери се скриени во капакот на багажникот, а предниот воздух дифузорите се затворени. Сето ова во целина значително ја зголемува аеродинамиката на автомобилот, што му овозможува да стекне огромна брзина без да го изгуби соодветното ниво на контрола.Каросеријата на суперавтомобилот, како што може да претпоставите, е едноделна аеродинамички идеална структура направена од армирани јаглеродни влакна, која обезбедува доволна цврстина на телото при невидени преоптоварувања и во исто време е изненадувачки лесен — во споредба со неговиот претходник, Veyron SS „исфрли“ 110 килограми и сега тежи само 2035 килограми. Елегантната, спортска силуета на Bugatti е прекината со само два доводи за воздух на НАСА на задниот дел од покривот, одговорни за дополнителен проток на воздух до моторот.Логото на Bugatti остана непроменето, останатиот дел од изгледот на автомобилот претрпе некои функционални и естетски промени — предните доводи за воздух се проширени за да се зголеми протокот на воздух во моторот, лаковите на тркалата исто така се малку изменети и сега изгледаат поелегантно, задниот дел на автомобилот доби поспортски изглед, главно поради големите симетрични доводи за воздух, кои се ефективно нагласени со централизираниот издувен систем


Внатрешноста на најбрзиот автомобил во светот може да се опише со два збора — едноставност и софистицираност. Во внатрешноста на Bugatti никогаш немаше непотребни „ѕвона и свирки“ и светкав луксуз — сè е направено едноставно и многу квалитетно, контролната табла му ги дава на возачот сите потребни информации и не е преполна со целосно непотребни детали, седиштата на возачот и совозачот обезбедуваат доволна слобода и се заштитени од несреќи со користење на најнова технологија. Плус, можете сами да изберете тапацир за седишта кога купувате, па дури и да ги монограмирате вашите иницијали на нив. Генерално, внатрешноста на Veyron SS повеќе личи на авионска пилотска кабина отколку на автомобил, иако е толку моќна. И, се разбира, амблемот на Bugatti — стилизирани букви EB — потсетува на потеклото на автомобилот од многу внатрешни и надворешни површини на Veyron SS


Уличные гонки игра в контакте: взлом, баги и секреты

Приложение Уличные гонки – это сравнительно новая игра социальной сети в контакте, которая предлагает пользователям посоревноваться с друзьями в гоночных состязаниях. По мере прохождения игры, гонщик переходит на всё новые уровни, которые открывают перед ним более широкий спектр выбора машины, запчастей и декораций для неё.
Фишка игры заключается в том, что непосредственно самих соревнований игрок не видит. Т.е., соглашаясь принять участие в гонке, игрок в считанные секунды получает уведомление о том, выиграл он этот заезд или проиграл. При этом, исход соревнования зависит как от уровня игрока, так и просто от фортуны.

Итак, сразу же после установки приложения Уличные гонки в контакте в распоряжение игрока попадает, так сказать, уютный и миниатюрный ЗАЗ 965 голубого цвета. Его мощность достигает лишь 27 лошадиных сил, а стоит он 1000 игровых монет. И вообще, лучшее, на что может рассчитывать гонщик на первом уровне, — это Volkswagen Golf за 4500 монет. Всего же в игре доступно семь уровней и, на данный момент, последним автомобилем в этом рейтинге является Bugatti Veyron за 1700000 монет, с мощностью 1001 л.с.
Так называемый личный кабинет игрока – гараж – представляет собой сводку таких статистических данных, как количество совершенных заездов, выигрышей и побед на гоночных соревнованиях. Кроме этого, здесь представлены все запчасти, которые установлены на игровой автомобиль. Позднее можно будет докупить желаемые детали в разделе «Запчасти».

загрузка…

В разделе «Гонки» игрок может выбрать себе соперника среди своих друзей. Главное, что необходимо помнить при выборе – это то, что при выборе гонщика более высокого уровня, в случае победы вы получите вознаграждение в размере 750 монет. При этом, выбрав менее сильного противника, выигрыш составит лишь 500 монет. Само собой, шансы на победу будут значительно меньше при выборе игрока уровнем выше. Ещё одна фишка игры – это то, что игрок получает деньги за победу, но при этом не теряет их при проигрыше. Но зато соперник, которого выбрали для соревнования, в случае проигрыша игрока получает 250 монет на свой счет.
Но не стоит рассчитывать на возможность эксплуатации слабейших для прокачки своего автомобиля – соревноваться с одним и тем же соперником можно не более трех раз в сутки.
По словам создателей приложения Уличные гонки, в скором будущем будет доступна такая опция, как «Слить бензин у друга». А это, несомненно, сделает игру ещё более привлекательной. Кроме этого, появится возможность иметь в своем гараже сразу несколько автомобилей.
Если говорить о минусах игры, то первое, что бросается в глаза – это не очень приятная графика и, в частности, цветовое оформление. Очень напоминает первые компьютерные гонки до-интернетного периода. Но создатели уже работают над этим.

Секреты и взлом игры Уличные гонки

Особых способов прокачать свой автомобиль раньше времени пока что не найдено, а все попытки взлома приложения Уличные гонки приводят к зависанию и, в конечном счете, перезагрузке игры. Так что пока особых секретов в игре не нашли, будем признательны, если вы напишите их в комментариях. Взлом игры пока тоже не осуществили.

Баги игры Уличные гонки

До сих пор остается непонятным способ распределения побед/проигрышей. Так, некоторые пользователи говорят о регулярных победах их 200-мощностных автомобилей над 400-мощностными. Правда это или нет, в любом случае – определенная закономерность существовать должна. Возможно, если её выявить, получится выявить и способы быстрых заработков в игре.

Установить (скачать) игру Уличные гонки в контакте бесплатно можно по ссылке https://vk.com/app633984.

Чтобы рассмешить друзей поставьте смешные статусы ВКонтакте.

Оценка на најбрзите автомобили оваа година

>

За многумина, љубовта кон автомобил не е определена од удобност, цена, економичност и други корисни и разбирливи критериуми, но со едноставна и транспарентна функција — брзина. Колку побрзо автомобилот, кулер! И има доволно автомобили кои се чувствуваат на ист начин, практикувајќи како да креирате побрзи и побрзи автомобили. Ние го составивме рејтингот на најбрзите автомобили во 2018 година, така што сите заинтересирани за светот на брзи автомобили лесно ќе го најдат патот околу оваа сорта.

Оценка на најбрзите автомобили во светот.

Современные технологии позволяют улучшать показатель скорости постоянно. Вчерашняя модель «к утру» получает парочку конкурентов, которые её уже обогнали. Цены на автомобили увеличиваются с той же скоростью, с которой они ездят. Вся эта суматоха своим драйвом и непредсказуемостью привлекает множество фанатов скоростных автомобилей – от владельцев целых автопарков, до простых зрителей, которые пока не могут себе позволить приобрести собственную машину и только любуются чужими. Итак, представляем вам ТОП-10 самых быстрых машин в мире.Читать далее про самые быстрые автомобили в мире—>

10 место — Noble M600

Димензионалните Британци не можеа да сторат без својот сопствен автомобил со голема брзина. Прекрасна легура на јаглеродни влакна и челик — телото на автомобилот нема да остави никого рамнодушен, кој во основа го сака изгледот на спортски автомобили. Осум со 4,4 литри — најмоќниот мотор под хаубата, кој ги крие 650 коњи внатре. Достапната брзина што ја објавува производителот е 362 км / ч. Добра листа на карактеристики, нели?

Да се ​​плати за Noble M600 ќе има уредна сума — цената на спортски автомобил 330 илјади долари. Меѓутоа, тестот на возењето на автомобилот не беше толку убава и неспорна како што наведува производителот. На пример, успеавме да го надградиме Нобл М600 на нешто помал број: 345 километри на час. Тогаш изгледаше сосема небезбедно, почнаа силни вибрации, а автомобилот почна да работи многу полошо. Затоа, овој симпатичен Британец ја затвора хит парадата: и покрај одличните почетни карактеристики, во реалноста перформансите сеуште не се доволно добри.

9 место – Пагани Хуара

Следниот учесник на топ листите е многу поскап од неговиот претходник: неговата сегашна пазарна вредност е повеќе од еден милион (1,27) долари. Да, Италијанците не се срамат да побараат пристојна исплата за нивната опрема, но автомобилот изгледа како милион! Само слушајте ги овие карактеристики: V12 мотор, 6.0 литри, 720 (!) Коњски сили скромно се крие под хаубата. Или нескромно — воопшто, гледајќи го овој автомобил, доста е тешко да се примени зборот «скромно». Тој е толку гласен, гласен и малку претенциозен, но тој сè уште има право да го стори тоа. И нека не на прво место во брзината рејтинг, во рејтингот на повеќето стилски автомобил на планетата, тој дефинитивно ќе се бори за прво место.

Максималната брзина објавена од производителот изнесува 370 км / ч. И, за разлика од неговиот претходник, тест-дисковите ја потврдија оваа точка. За љубителите на лесни верзии, постои Huayra BC, уште помоќен модел, на 789 коњски сили. Во принцип, Италијанците знаат како да направат спортски автомобили и да ги уценуваат купувачите, не можете да се расправаат со тоа.

Восьмое место – Зенво СТ1

Осмата линија е окупирана од роден во Данска — од одамна воспоставената како сигурен производител на фабриката. Овој автомобил е способен за забрзување до 375 km / H. Во секој случај, тоа е она што тврди производителот. Под хаубата е моторот од 8 цилиндри со волумен од 6,8 литри. На истото место се крие 1205 коњски сили.

Исто така, производителите скромно забележуваат дека автомобилот има посебен ограничувач на електричниот принцип на работа, односно вештачки го задржува автомобилот за време на забрзувањето. Теоретски, ако го исклучите, автомобилот забрзува уште повеќе, на поголема брзина. Но, за да го проверите ова, ќе треба да купите автомобил и да влезете во него «во мозокот». Додека немаше волја.

Попусти за нови автомобили! Профитабилен заем од 9,9% рати 0% adom.ru

Седьмое место – Мекларен Ф1

И повторно во листата на британски купе! Колку години овој автомобил талка од рејтинг во рејтинг, толку неволно признавајќи позиција која ќе се обврзе да смета? Само во 2005 година тој беше во можност да се отстрани од местото на лидерот, кој го избра на годишно ниво од своите конкуренти. И што е интересно: со текот на годините, неприкосновен лидер «се запиша» од прво место до седмо место. Живи карактеристика на тоа колку брзо се развиваат технологиите во автомобилскиот свет.

Брзината на овој автомобил може да достигне 386 километри на час. Бројот на коњски сили не е толку голем во споредба со конкурентите — «само» 627. Но моторот е сосема типичен за нашите топ листи — 12 цилиндри, бензин. Генерално, множеството на карактеристики не содржат ништо извонредно, но листата на автоматски достигнувања укажува на спротивното. За право да биде сопственик на овој легендарниот автомобил ќе мора да не плаќаат повеќе, не помалку — милион долари.

Шесто место — Коениггег ЦЦХ

Шестото место го зедоа Швеѓаните. Познат скокање во првите три, овој автомобил веќе се движи во сосема поинаков ранг — покажува брзина од 405 километри на час. И не толку многу ќе мора да се плати за овој автомобил (ако го споредиме со останатите рејтинг херои) — 550 илјади долари. Навистина, високата популарност на автомобилот го прави не е лесно за Koenigsegg CCX да купи без дилерска такса. Во тоа време, Форбс го најави овој автомобил еден од најубавите во светот, вклучувајќи го и истоимениот рејтинг.

Петто место — 9ff GT9-R

Немцы всегда умели делать хорошие машины. Неспроста их 9ff GT9-R, производителем которого является 9ff, открывает первую пятёрку рейтинга. Здесь уникально всё: и дизайн, который успел заслужить не только фанатов, но и ненавистников по всему миру, и характеристики, с которыми довольно непросто соперничать (а чем ближе мы к ТОП-1, тем плотнее друг к другу будут идти автомобили). Стоимость 9ff GT9-R составляет 695 тысяч долларов в соответствии с официальными заявлениями производителей. А максимальная скорость, которую развивает пятый с начала рейтинга автомобиль – 414 километров в час. Количество лошадей под капотом он также может демонстрировать с гордостью – у 9ff GT9-R их целых 1120 штук. Объём двигателя, впрочем, всего 4 литра, компоновка – среднемоторная.

Четврто место — SSC Ultimate Aero

Shelby Super Cars (SSC) ја освои четвртата линија на топ листите со својот извонреден модел — SSC Ultimate Aero. Во еден момент овој автомобил ги погоди страниците на Гинисовата книга на рекорди, забрзувајќи до 412 километри на час. Официјално, оваа бројка е неговата максимална брзина, со која тој во моментов е на четвртото место.

Под хаубата, на SSC ​​Ultimate Aero е мотор V8 (двоен турбо), чиј волумен изнесува 6,3 литри. Бројот на коњски сили е 1287. Исто така е важно да се напомене дека оваа машина е целосно механизирана, нема да најдете никакви електронски «помошници» овде. Затоа, овој модел е погоден само за искусни возачи кои се потпираат на себе повеќе од електрониката. Впрочем, да пронајдете кој автомобил е најбрз, вашата безбедност зависи од искуството и електрониката. Официјалната цена за овој модел е 655 илјади долари.

Трето место — Bugatti Veyron Super Sport

Значи, ние ги отвараме првите тројца лидери на supercar од францускиот, познатиот и целосно нескромно Bugatti Veyron Super Sport, добивајќи бронза. Може да ги забрза навидум неверојатните бројки од 431 километри на час — но дури и со таков индикатор, овој автомобил не стане најбрз во светот во 2018 година, но зазема «само» трето место! 8 литри, 1200 коњски сили, овој брз производствен автомобил е различен од неговиот основен модел без префиксот «спорт», кој е побавен и помалку аеродинамичен. Но, за да плати за оваа ракета ќе има астрономски износ. Тоа е поскапо од сите претходници, па дури и без дополнителни трошоци за дилери и агенти за тоа ќе мора да плати два и пол милиони долари!

Второ место — Hennessey Venom GT

Се доделуваме сребрен медал за брзина до Hennessey Venom GT за брзината прикажана на тест возење со брзина од 463 километри на час. Овој факт официјално е потврден со тестови. Под хаубата го гледаме нашиот стар пријател — V8 Twin Turbo за седум литри, а моќта повторно се пресметува како коњи: има 1244 Хенесиј Венем GT средства. Официјалната цена не е толку голема, само еден милион долари, но не е толку лесно да се купи — нема масовно продажба на автомобили. Исто така вреди да се напомене дека второто место на производителот Hennessey не му се допаѓа. Бидејќи веќе во ова, во 2018 година, појавата на нов автомобил, објави пред една година — Venom F5 се очекува. Производителот не крие дека се надева дека ќе ја однесе дланката и ќе го земе врвот на ТОП-рејтингот.

Најбрзиот автомобил на годината 2018 во светот — Bugatti Chiron

Значи, одамна сме избрани за оваа бројка, но сепак достигнавме. И ова е 463 километри на час — максималната брзина што се развива Бугарот Хирон. Французин за скоро три милиони долари има мотор за шеснаесет цилиндри, а Bugatti Chiron поседува стадо од околу 1500 коњи е максимален показател за нашиот рејтинг. Првите стотина доставуваат до Bugatti Chiron за 2,5 секунди.

Bugatti Chiron е вклучен не само во овој рејтинг, туку и во рејтингот на најубавите автомобили во светот и најскапите автомобили. И насекаде повеќе од заслужено. Производителите го вложија своето долгогодишно искуство во секој детал од создавањето, подобрувањето и земајќи ги предвид сите грешки на нивната минато инженерство — Veyron.

Ако ги оставите заканите на Hennessey да создаде автомобил кој ќе го сруши Bugatti Chiron, бидејќи конкурентот сè уште постои само во прототипот, тогаш можеме со сигурност да кажеме дека во текот на 2018 година, Bugatti Chiron едноставно нема опасност да ја изгуби лидерската позиција — нема кој да го престигне.

Благородний автомобіль — uk.wikijax.com

Англійська автомобільна компанія

Noble Automotive Ltd.

ТипПриватна
ПромисловістьАвтомобільна
ЗасновникЛі Нобл у Лідсі
Штаб-квартира

Лестер

,

Англія

Ключові люди

Пітер Бутвуд — доктор медицини
ПродуктиВиробник автомобілів
ВласникБовей Лю

Кількість працівників

8
Веб-сайтшляхетні машини.com

Noble Automotive Ltd, більш відомий просто як Благородний, є британським виробником спортивних автомобілів із Лестера. Noble Automotive Ltd. була заснована в 1999 році Лі Ноблом у Лідсі, Західний Йоркшир, для виробництва високошвидкісних спортивних автомобілів із задньою серединною системою двигуна та заднім приводом. Лі Нобл був головним дизайнером і власником частини Noble. Компанія була продана в серпні 2006 року. Він покинув компанію в лютому 2008 року і незабаром після того, як оголосив про своє нове підприємство, Fenix ​​Automotive, у 2009 році.

Noble — це маловиробнича британська компанія зі спортивних автомобілів, її минулі продукти включають M12 GTO, M12 GTO-3, M12 GTO-3R та Noble M400. M12 GTO-3R та M400 мають спільне шасі та кузов, але мають незначні відмінності у двигунах та підвісках. M15 має нове шасі космічної рами. Кузов та шасі Noble побудовані компанією Hi-Tech Automotive у Порт-Елізабет, ПАР разом із автомобілями Superformance. Після того, як корпус корпусу закінчений, він відправляється на завод Noble, де додаються двигуни, трансмісії тощо.

У 2009 році Noble випустив M600, автомобіль, який вивозить Noble на територію Hyper Car. Завдяки вбудованому 4,4-літровому двигуну V8 Volvo з подвійним турбованим двигуном із 6-ступінчастою механічною коробкою передач Graziano, потужністю 650 к. с. (485 кВт) легкий автомобіль із вуглецевого волокна і легкої ваги надійно націлений на створені бренди Ferrari / Porsche. Поставки споживачам очікуються в середині 2010 року. Роздрібна ціна становить 200 000 фунтів стерлінгів.

Лише 220 шляхетних GTO-3R та M400 було експортовано до США. Це єдині дворяни, доступні на американському ринку. Права на дистрибуцію США на M12 і M400 були продані в лютому 2007 року 1G Racing з Огайо. Через високий попит на ці машини, 1G випустила власну копію під назвою Rossion Q1.

Noble M10 (1999–2000)

Основна стаття: Благородний М10

Благородний М10 — це дводверна, двомісна модель, побудована лише у конвертованій формі. Він живиться від атмосферного (тобто без примусової індукції) 2,5-літрового двигуна. Він був представлений в 1999 році, але вже не випускається, замінивши його на M12. Було зроблено лише декілька, оскільки клієнти переносили депозити на M12, як тільки були оголошені його повноваження.

Noble M12 (2000–2008)

Основна стаття: Благородний М12

Благородний M12 GTO-3R на фестивалі швидкості в Гудвуді 2003 року

Подобається Благородний М10, Шляхетний М12 є дводверною, двомісною моделлю, спочатку плануваною як купе, так і кабріолет. Всі M12 оснащені спеціально налаштованими двигунами Ford Duratec V6 з турбонаддувом.

M12 має повноцінну сталеву клітку, сталевий каркас та складові частини корпусу з молюсків із скловолокна. Ці машини надзвичайно легкі та жорсткі. Незважаючи на те, що траса отримана, M12 добре працює як на дорозі, так і на колії.[потрібне цитування] Купе еволюціонувало через чотири варіанти, причому M400 був остаточною версією M12, за яким слідував GTO-3R.

 • Благородний M12 GTO — 2,5 л бі-турбо 310 к.с. (231 кВт)
 • Noble M12 GTO-3 — 3,0 л бі-турбо 352 к.с. (262 кВт)
 • Noble M12 GTO-3R — 3,0 л бі-турбо 352 к.с. (262 кВт)

0–97 миль / год (0–97 км / год) за 3,7 секунди було опубліковано в офіційній брошурі M12 GTO-3R, «Дорога та траса» вказувала на продуктивність 0–60 миль / год у 3,3 секунди, але згодом перерахувала це як 3,5 секунди. Його максимальна швидкість вказана як 170 миль / год. Повідомляється, що бокові G перевищують 1,2. Благородні ентузіасти часто модифікують свої машини для ще більшої продуктивності. Поширена думка, що у Великобританії було виготовлено лише 165 моделей M12 GTO 3-R за висновками власників на таких сайтах, як pistonheads.com, а ще менше — для версій GTO-3 та GTO.

Noble M400 (2004-2007)

Основна стаття: Благородний М400

Благородний М400

M400 — це колісний варіант M12. Його співвідношення потужності до ваги перевищує 400 к.с. (300 кВт) на тонну, і це цифра, з якої походить назва його моделі. Він має 425 к.с. (317 кВт; 431 к. С.), І, як повідомляється, він робить 0–60 миль / год (0–97 км / год) всього за 2,97 секунди. Автомобіль та водій (Березень 2007 р.) Досягнув часу 0–60 миль / год 3,3 секунди та часу 0–100 миль / год 7,52 секунди. Незважаючи на те, що часто перераховується як 0-60 mph за 3,5 секунди, M400, як правило, приходить за 3,2 секунди згідно з різними публікаціями і, як правило, входить до списку найшвидших автомобілів. Благородний вказує лише на те, що машина здатна досягти швидкості 0–60 миль / год менш ніж за 4 секунди. Його максимальна швидкість вказана як 300 км / год. Максимальна швидкість — 325 км / год — 202 милі на годину досягла колишнім офіцером преси Нобла. Повідомляється, що бокові G перевищують 1,2. Він має як 3-точковий ремінь безпеки, так і 5-точковий джгут.

Найбільш помітні відмінності від M12 — це використання кованих поршнів, турбін T28, передньої стійкості до поперечної стійкості, жорсткіших пружин, різних ударів, шин Pirelli P Zero, більш плавного перемикача передач та трохи вужчого центрального тунелю, як зараз водій сидить трохи центральніше, ніж попередні моделі. Зовнішні відмінності залишаються незначними. Колірна гамма, як правило, включає антрацитові (сірі) колеса, опори заднього крила та кінці крил, але деякі приклади мають срібні колеса та опори. Тепер передній розгалужувач знято (хоча багато власників вирішили його надіти). Основна зміна — додавання бічних стручків для посилення повітря в систему та створення візуального впливу. Кондиціонер зараз коштує £ 1,995 і збільшує вагу. Інтер’єр має додатковий манометр, який знаходиться поруч із підсилювачем. Крім того, сидіння та обробка Sparco Alcantara відрізняються від інших благородних (алькантара становить третину ваги шкіри). Noble M400 виграв нагороду за автомобіль року в 2005 році за одну публікацію. M400 спроектований як видатний гусеничний автомобіль, який також приємно їздити в дорозі. Маючи лише 75 прикладів (Великобританія / Європа), ця версія є популярною та рідкісною.

Noble M14 (прототип)

Основна стаття: Благородний М14

Noble M14 дебютував на британському автосалоні 2004 року та викликав значний інтерес до автомобільної преси. Планувалося скласти конкуренцію Porsche 911 Turbo та Ferrari F430. Він базувався на шасі M12, лише з незначними модифікаціями. Він мав нове тіло та більш ринковий інтер’єр. Після дебюту автомобіля Лі Нобл вирішив, що автомобіль недостатньо відрізняється від M12 / M400, щоб виправдати підвищення ціни, незважаючи на те, що взяв низку депозитів. Натомість Нобл розробив абсолютно новий автомобіль M15, який розвивався далі від M12 та M14, хоча у автомобілів мало спільних компонентів.

Noble M15 (2006-2011)

Основна стаття: Благородний М15

Виробництво М15 планувалося розпочати на початку 2006 року, але так і не відбулося. Noble M15 повинен був звернутися до набагато ширшого ринку та конкурувати безпосередньо з Porsche 911 Turbo та Ferrari F430. Як результат, Noble M15 мав ряд функцій, які раніше не були знайдені на Nobles, такі як сатнав, контроль тяги, електросклопідйомники та ABS. Компанія опублікувала прес-реліз про M15, в якому зазначається, що M15 буде випускатися після випуску M600. М15 майбутнього буде відрізнятися від автомобіля, показаного в 2006 році.

Незважаючи на підвищений комфорт та зручність використання порівняно з попередніми прес-релізами автомобілів Noble, заявлялося, що Noble очікував, що M15 буде значно швидшим, ніж M400 навколо гоночної траси. Він здатний розганятись від 0–60 миль на годину (0–97 км / год) за 3,3 секунди, а максимальна швидкість — 298 км / год.

Автомобіль базувався на абсолютно новій платформі з поздовжньо встановленим двигуном, підключеним до спеціальної коробки передач, створеної Граціано. Підвіска з подвійними ричагами є розвитком системи, встановленої на М400. Поздовжнє кріплення двигуна дозволило конструктору збільшити потік охолодження до двигуна, що дозволяє 3,0-літровому подвійному турбо V6 виробляти 455 к.с. (339 кВт; 461 к.с.). Двигун був розроблений, щоб відповідати нормам викидів, а нова сталева / алюмінієва космічна рама була розроблена з метою прийняття правил випробувань на крах по всьому світу. Планувалося, що M15 стане першим дворянином, який отримав європейське та американське затвердження типу.

За словами засновника Лі Нобла, «я хотів створити суперкар, яким могли б користуватися кожен день. Настав час, щоб Нобл зробив великий крок вперед з точки зору вишуканості, практичності та стилю».

M15 з’явився в Вища передача і ведучий Річард Хаммонд був дуже вражений. Навколо треку Top Gear було набагато швидше, ніж старий Noble. За словами Річарда, це пов’язано з новою, міцнішою коробкою передач, яка дозволяє Noble забезпечити більший приріст і дозволити тому ж двигуну виробляти більше потужності. Stig встиг пройти час на колінах 1: 22,5, що в даний час є 50-м місцем на борту силових кіл.

Noble M600 (2010-сьогодні)

Благородний М600

Основна стаття: Благородний М600

У 2010 році Noble розпочав продаж M600. Він має двигун V8 з подвійним турбонаддувом (потужність 650 к.с., 485 кВт, 659 к. С.), Корпус з вуглецевого волокна та 6-ступінчасту коробку передач Graziano. Він змагається в тій же категорії, що і Ferrari F430. 1300 кг) M600 може розганятися від 100 км / год за 3,5 секунди, а для досягнення 160 миль на годину (160 км / год) потрібно лише ще 4 секунди. Він має більше 1G зчеплення з підкладкою. Гальмівні диски у Noble M600 сталеві. Noble поставляється без ABS або ASM. Він стандартно має ТС, хоча це можна повністю відключити за допомогою ракетного вимикача типу винищувач. Noble M600 має високу репутацію чистого водійського автомобіля.

Нобл публічно випробував прототип M600 2 в США, порівнявши його характеристики з Porsche Carrera GT і Ferrari Enzo. Цей прототип був знижений до 500 к.с. (373 кВт; 507 к. С.).

За даними британського веб-сайту ентузіастів ATFULLCHAT Noble Automotive, не проігноровано можливість побудови родстера M600. 21 червня 2012 року на веб-сайті було опубліковано рендерінг дросельної головки M600, яка була введена в експлуатацію компанією Noble Automotive, хоча компанія MD Peter Boutwood цитує, що в даний час не планується виробляти таку машину. Однак у 2016 році Метт Пріор з Autocar випробував версію кабріолета, яка тепер називається M600 Speedster. Надавши йому 4 зірки, хоча це ще було на стадії розробки. Ево також оглянув «Шпідстер», стверджуючи: «Тоді як Lamborghini Huracán і Aventador почуваються скомпрометованими, якщо їм відрізають дах, Speedster майже не пошкоджений».

Дивитися також

 • Список автовиробників Великобританії

Список літератури

Інші джерела

зовнішні посилання

Минимално забрзување до 100 km h. Машини за кои е подобро да се стави цртичка во колоната „забрзување“

Во последниве години, производителите на автомобили постигнаа огромен напредок во технологијата што овозможи да се создадат не само модерни доверливи и квалитетни автомобили, но можеа и со намалување на горивото да се зголемат. Се зголеми и максималната брзина на автомобилите, што послужи како основа за мерење на можностите и моќта на самиот автомобил. Во денешно време, за да се открие колку е, полесно е да се измери динамиката на забрзување од место до 100 километри, наместо да се мери максимална брзина.

Поентата е дека под условите модерен светда се измери максималната брзина не е лесна задача. Ова бара долг дел експресен пат. И нема толку многу такви места на глобално ниво. Затоа, многу експерти и инженери се повеќе се споредуваат различни автомобили, според брзината на нивното забрзување, односно го мерат забрзувањето на автомобилот од 0 до 100 km/h.

Земете го, на пример, иконскиот Bugatti Veyron. Многу луѓе знаат дека максималната брзина на овој автомобил е 418 km/h. Но, каде можете да оверклокувате овој автомобилдо таа брзина? Возилото беше тестирано на тест патеката Фолксваген, долга 8 километри. Потребен е голем прав автопат за да се достигне таа брзина.

Затоа, за најдобра споредбанеколку возила, попогодна е кратка делница од патот, на која се вршат мерења на времето на забрзување од место до 100 km/h. За да се поправи времето на забрзување од 0-100 km/h, не се потребни посебни долги патеки итн. патеки.

Ви го нудиме нашиот избор на 20 возила со најголемо забрзување кои најбрзите ја зголемуваат брзината од 0 до 100 километри на час. Повеќето од нив се способни да забрзаат до 100 km/h за 3-4 секунди. Тоа е толку брзо што ако ги возите овие автомобили, нема да имате време ни да размислите за нешто, како да забрзате до 100 km/h.

20. Koenigsegg CCXR


Ако зборуваме за Шведска, тогаш е невозможно да не се каже за — производителот на хиперавтомобили врз основа на воздухопловните сили, во стариот хангар. Оваа компанија произведува многу автомобили кои се неверојатно брзи и се одлично инженерско дело. Моделот CCXR има моќност од 1018 КС, што му овозможува забрзување од 0 до 100 km/h за 3,1 секунди. Најневеројатно е како компанијата успеа да направи такво нешто моќен автомобил, опремувајќи го со V8 мотор со само една турбина.

19. Пагани Хуајра


Pagani Huayra е феноменален инженеринг. Лудо рачно изработена изработка. Да, овој автомобил е целосно склопен рачно. Дизајнот на автомобилот е инспириран од авијациската естетика. Автомобилот е опремен со 6,0 литарски V12 мотор и две турбини (мотор Мерцедес-Бенц AMG). Максималната брзина е 370 km/h. Забрзување од 0 до 100 km/h — за 3,0 секунди. Вреди да се одбележи дека за 6,4 секунди спортскиот автомобил достигнува брзина од 160 km/h.

18 Нобл М600


Noble M600 е од Англија. Тој е уникатен автомобил. Како и во сите ретки и егзотични автомобили енергетска единицаобезбедени од трето лице. Во моделот на автомобилот е вграден V8 мотор, кој исто така е инсталиран на. Секако, инженерите на Noble работеа на погонската група за да ја зголемат моќноста на 650 КС. Неговата максимална брзина е 362 km/h. Забрзувањето до стотици се случува за само три секунди. Иако, за разлика од Pagani, M600 има четири цилиндри помалку. Моќта е соодветно и помала, за 70 КС. И сето тоа е благодарение на најдобрите.

17. Коенигсег Тревита


Trevita е базиран на CCXR и има иста моќност од 1018 КС, но од 0 до 100 km/h забрзува за само 2,9 секунди. Ова беше овозможено благодарение на некои прилагодувања во самиот автомобил. Овој модел е опремен со заден аеродинамичен спојлер кој му додава надолна сила (и како поинаку да ја намали моќноста од 1018 КС).

Поради широката употреба на јаглеродни влакна во структурата на каросеријата, компанијата успеа значително да ја намали тежината на автомобилот.

16. Gumpert Apollo Sport


Инженерот Роланд Гамперт работеше неколку години со Ауди, но реши да го остави за да почне да ги развива своите автомобили. И успеа. Тој го создаде жешкиот суперавтомобил Аполо. Иако овој автомобил беше исмеан од многу стручњаци, Apollo сè уште е еден од најдобрите спортски автомобили во однос на неговата стабилност на патиштата, а сето тоа благодарение на неговата огромна надолна сила. Ознаката од 100 километри на час се постигнува за 2,9 секунди. Машината е опремена со V8 мотор (волумен 4,2l). На наше жалење, г-дин Роланд Гамперт го напушти проектот Аполо и производството на автомобилот беше скратено.

15. Nissan GT-R R35


Со оглед на тоа Нисанпознат по своите надвор од градот, популарен низ целиот свет, многумина од нас речиси заборавија дека Јапонците имаат една неверојатна спортски модел GT-R. Како Gumpert и Koenigsegg, GT-R може да забрза од 0 до 100 km за само 2,9 секунди. Замислете само дека овој автомобил на помалку од 500 метри може да се движи со брзина од 200 km/h.

И ова е со едноставен V6 мотор со турбополнач. Се разбира, ова е заслуга на инженерите кои можеа да ја постават оваа енергетска единица за таква работа.

14. Коенигсег Агера Р


Од сите модели на Koenigsegg, овој автомобил е најмоќниот и најбрз. Забрзува од 0 до 100 km/h за 2,8 секунди. Ознаката од 200 km/h му е достапна за 7,2 секунди. Agera R го користи истиот погон како CCXR и Trevita. Но, она што изненадува е тоа што инженерите на компанијата успеаја да истиснат 1180 КС од овој мотор.

13. Lykan Hypersport


За почеток, би сакал да ја забележам уникатноста на овој автомобил, што не се однесува на неговата моќ и брзина. Овој поради употребата на дијаманти во финишот чини 3,4 милиони американски долари. Шестцилиндричен турбо мотор ви овозможува да забрзате спортски автомобил до 100 km/h за 2,8 секунди. Според производителот, неговата максимална брзина е 386 km/h. Иако треба да се напомене дека брзината на автомобилот се уште не е официјално измерена. Но, она што најмногу изненадува е луксузот на неговите завршетоци. Кога нарачува, купувачот може да избере опции за украси во внатрешноста на автомобилот, дијаманти, жолти дијаманти, сафири, смарагди или рубини.

12. Rimac Concept One


Со моќност од 1088 КС. и забрзување од 0 до 100 km/h за 2,8 секунди, овој модел на автомобил навистина не се издвојува од нашата листа. Но само ако не еден туку. Овој спортски автомобил е целосно електричен! Моторот има максимален вртежен момент од над 1355 N. m. Цената на овој автомобил е повеќе од 1 милион долари. Тоа е најбрзиот електричен автомобил во светот. Rimac користи четири електронски системи, од кои секој се состои од електричен мотор, конвертор и менувач. Менувачот го пренесува вртежниот момент на тркалата. Секое тркало има свој електричен мотор, што го прави автомобилот целосно управуван.

11. Lamborghini Murcielago LP 670-4 SuperVeloce


Lamborghini LP 670-4 Super Veloce првпат беше прикажан во 2009 година на Саемот за автомобили во Женева. Ова Lamborghini користи надграден систем за довод и тајминг на вентилите за да постигне 661 КС. Забрзува од 0 до 100 km/h за 2,8 секунди. Во светот се произведени само 186 автомобили.

10. BAC Моно


Автомобилот BAC Mono донекаде потсетува на Batmobile. Овој сингл тркачки автомобилпроизведени од Briggs Automotive Company. Автомобилот првпат се појави во 2011 година. Автомобилот е опремен со четирицилиндричен мотор од 2,3 литри, кој ви овозможува да го забрзате автомобилот од 0 до 100 km/h за 2,8 секунди. Максималната брзина е 270 km/h.

Цената на еден таков убав маж е 186.000 долари. За овие пари секој уличен тркач може да стане недостижен на улиците во градот.

9. Caterham Seven 620R


Со класичен стил на стари спортски автомобили и природно релативно ниска цена, Caterham Seven 620R е атрактивен автомобил во секој поглед. Можете да купите спортски автомобил за само 73.000 долари (со исклучок на превозот и царината). И покрај цената, автомобилот е сигурен и ги исполнува сите критериуми на спортски автомобил. Автомобилот забрзува од 0 до 100 km/h за само 2,79 секунди. Максималната брзина е 255 km/h. За оние возачи кои се навикнати на класично спортско возење, овој автомобил ќе стане незаменлив.

8. SSC Ultimate Aero TT


Еден од најбрзите автомобили на земјата е SSC Ultimate Aero TT. Тој е американски суперавтомобил. Максималната брзина на автомобилот е 440 km/h. Тој може да ја надмине бариерата од нула до стотици за само 2,78 секунди. SSC Ultimate Aero TT е придвижуван од 6,9-литарски V8 мотор кој во суштина се напојува со млазен погон. Цената на овој автомобил започнува од 650.000 долари. Да, навистина е најбрзиот автомобил, но исто така е прескапа ракета на тркала.

7 Lamborghini Aventador


Уште еден модел на Lamborghini. Цената за Aventador започнува од 400.000 долари. Автомобилот е опремен со V12 мотор кој може да достигне 100 km/h за 2,7 секунди. Неговата максимална брзина е 350 km/h. Благодарение на истите аеродинамични елементи и јаглеродни влакна, Lamborghini Aventador почнува да не потсетува на линиите на стелт-борец, тој не е ништо како уличен спортски автомобил. Многумина го тврдат тоа овој моделпремногу гласно, но што друго можете да очекувате од спортски спортски автомобил?

6 Порше 911 Турбо С


Porsche го разви своето чудовиште — 911 Turbo S, кое има моќност од 560 КС. и е способен да забрза до 100 km/h за 2,6 секунди (како резултат на вистински тестови на патот). Иако германската компанија во технички спецификациитврди дека овој автомобил го забрзува од 0 до 100 km за 2,9 секунди. Она што навистина го издвојува автомобилот од другите спортски автомобили е нивото на луксуз што го стави Порше во својот автомобил. Машината има погон на сите тркала, адаптивна аеродинамика и активно управување задна оскашто оди подалеку од поимот обична удобност во Спортска кола. Благодарение на активните задни тркаласо тоа што се врти со брзина, 911 Turbo S стана огромен и сериозен конкурент на патеката за многу спортски автомобили.

5 Мекларен П1


Ограничено за 2014 година објавувањето на таков модел како P1. Ќе бидат произведени вкупно 375 автомобили, вредни по 1,15 милиони долари. Овој автомобил има моќност од 903 КС. Максималната поставена брзина е 355 km/h. Моторот има осум цилиндри и две турбини, кои се споени со седумстепен менувач со двојна спојка. Но, тоа не е се. Автомобилот е хибриден. Машината е опремена со електричен мотор, кој и овозможува да заштеди гориво. Иако за оние кои го купуваат овој хиперавтомобил, потрошувачката на гориво, сметаме дека е неважна. Како резултат на тестирањето на патеката, автомобилот покажа забрзување од 0 до 100 km/h, како Porsche 911 Turbo S — за 2,6 секунди.

4.Капаро Т1


Овој автомобил е опремен, во центарот, со 3,5-литарски турбо V8 мотор кој произведува 575 КС. Изгледа како Формула 1 болид. Овој спортски автомобил може да забрза до 100 километри за само 2,5 секунди. Автомобилот беше развиен од истите инженери што го развија McLaren F1.

3 Bugatti Veyron Super Sport


Ако навистина барате брз автомобил, тогаш овој модел ја отвора нашата топ тројка во однос на моќноста и брзината. Максималната брзина е 431 km/h. Забрзување од 0 до 100 km/h во овој автомобил за само 2,5 секунди. Машината има заден погон. Моќност — 1200 КС Максимален вртежен момент 1500 N.m. Сето ова беше овозможено благодарение на 8-литарскиот мотор W16.

2. Порше 918 Спајдер


Уште една победа над брзината, од Порше. Ова е модел 918 Spyder кој чини околу 840.000 долари (без испорака во Русија). Неговата моќност е 887 КС. Забрзување до стотици — за 2,4 секунди. Машината е опремена со 7-степен менувач со двојна спојка. Покрај тоа, овој модел е хибриден, што му овозможува да заштеди гориво. Еден електричен мотор може да вози 30 км. Максималната брзина е 340 km/h.

Овие технички податоци ги воодушевија дури и критичарите на хибридните автомобили.

1. Ариел Атом V8


Последниот автомобил во нашата ранг листа на најбрзи автомобили во светот е американски. Овој автомобил може да забрза од 0 до 100 km/h за само 2,3 секунди, благодарение на 3,0 литарски мотор со осум цилиндри. Максималната брзина на автомобилот е 270 km/h, што се постигнува за 500 Коњска сила. Цената започнува од 225.000 американски долари. Севкупно, планирано е да се произведат 25 автомобили.

Главниот фактор што влијае време на забрзување на автомобилот, е моќноста на моторот. Покрај тоа, огромен број други фактори влијаат на забрзувањето на автомобилот. Сè зависи од нивото на аеродинамиката на автомобилот, неговата тежина, гумите, суспензијата, типот на менувачот инсталиран на автомобилот и други работи. Следно, детално го опишуваме секој од факторите.

Сили кои дејствуваат на автомобил додека се движат.

Што го одредува времето на забрзување на автомобилот.

1) Тежина на возилото. И така, колку е полесен автомобилот, толку полесно ќе забрзува и ќе се менува. Производителите на спортски автомобили кои се дизајнирани да се тркаат на патеките, апсолутно на секој начин се обидуваат да ја намалат тежината, додека ја одржуваат нејзината моќ.

2) Автоматско забрзување. Во автомобилската индустрија, производителите често користат различни алуминиумски легури, кои се лесни и, во исто време, сигурни и безбедни. Деловите од каросеријата на спортските автомобили се направени од јаглерод — специјално јаглеродно влакно. Челикот, во споредба со јаглеродните влакна, е повеќе од еден и пол пати потежок! Тежината на деловите направени од алуминиум е околу 20 проценти полесна од деловите направени од челик. Јаглеродни влакна се користат за производство на аеродинамички делови. Јаглеродот не е баш погоден за изработка на рамка за автомобил, бидејќи за да се обезбеди сигурност на возачот, на рамката ќе бидат потребни неколку слоеви јаглерод за да се направи рамката, која ќе тежи речиси како челична рамка, но во исто време ќе чини неколку пати повеќе.

3) Тркалата влијаат на забрзувањето на возилото. Производителите инсталираат дискови направени од лесни легури. Тркалата се опремени со гуми со низок профил. Овие тркала тежат малку. Повеќе информации за тркалата може да се најдат на Интернет, затоа, нема да се задржиме на нивните сорти.

4) Аеродинамика на возила— едно од најитните прашања во трките. Значаен воздушен отпор на автомобилот е при забрзување над 80 km/h. Неприлагодената аеродинамика значително се зголемува време на забрзување на автомобилот.

5) Гуми на автомобил. Зависи од гумите и притисокот во нив. време на забрзувањеспортски автомобил од лице место. Гумите треба да се „загреат“ пред почетокот на трката за подобро држење на асфалтот. За загревање на гумите доволно е 10-15 минути тивко возење или лизгање на тркалата на лице место. На пример, во „Формула 1“, за идеално да се менуваат без да губат брзина, тркачите прават „загревање круг“ пред почетокот. Масните гуми имаат најдобар стисок на асфалтот.

6) Пренос — менувач. Односите на менувачот се и долги и кратки. Кратко преносни односиима многу заби на делови за запчаници за секоја брзина. Ако спортскиот автомобил треба брзо да забрза, производителите ги намалуваат преносните односи. Забележете дека односот на менувачот влијае на брзината на автомобилот. Односно, автомобил со непречено забрзување има поголема максимална брзина од автомобил со брзо забрзување . Ако патеката има многу кривини каде што треба брзо да забрзате, тогаш вреди да се инсталира менувач со кратки преносни односи. Во конвенционалните градски автомобили, односот на менувачот е избалансиран за ефикасно забрзување и нормална максимална брзина.

7) суспензија на автомобилот. За брз почеток и совршени свиоци, спортските автомобили се опремени со специјална спортска цврста суспензија.

8) Тип на погон на возилото. Зависи од ова забрзување од место. Со иста моќност на два автомобили со погон на задните и предните тркала, првиот секогаш ќе победува.

Сонот на оние кои сакаат да стартуваат спектакуларно: притиснаа гас — автомобилот „полета“. Брзината на забрзување на автомобилот од 0 до 100 км на час — динамика, одговор на гас — зависи од многу фактори и, на пример, полесно е да се измери од максималната брзина на автомобилот.

На пример, максималната брзина на Bugatti Veyron е 418 km/h, за да се забрза Bugatti до оваа брзина, потребна е долга права патека. За мерење на брзината на забрзување до 100 km/h, тест патеката на Volkswagen од 8 километри е сосема доволна. Bugatti Veyron со мотор од 1001 КС забрзува до 100 km/h за само 2,5 секунди. Возач во близина стоечки автомобилза тоа време тој нема ни да има време да разбере каде исчезна автомобилот, кој штотуку стоеше во близина на семафор.

7 фактори кои влијаат на динамиката на автомобилот, од кои некои ќе помогнат вашиот автомобил да стане мало „Бугати“.

Динамика на возилото и моќност на моторот

Динамиката на возилото и моќноста на моторот се меѓусебно поврзани. Но, брзината на стекнување на импулс директно зависи од вртежниот момент на моторот, чија вредност е означена за одредена брзина на вртење, на пример, 200 nm при 2200 вртежи во минута. Вртежниот момент во њутнометри го одредува производителот.

Тежина, тежина на возилото

Со еднакви лесни моториавтомобилот е подинамичен, има помала инерција. Тркачките спортски автомобили се намалени во тежина, барајќи ја секоја можност.

Се чини дека е доволно да се избере мотор со добар вртежен момент, да се олесни автомобилот што е можно повеќе и да се „направат сите“ на стартот? Не е сè толку јасно.

Зафат на патот

Времето на забрзување зависи од зафатот на тркалата на автомобилот со површината на патот, а зафатот е под влијание на тежината. Колку е поголемо и подеднакво распоредено на сите четири тркала, толку подобро. Во овој поглед возила со погон на четири тркалаво победата — тие структурно се засноваат на униформа распределба на масата, во ова тие ги освојуваат автомобилите со погон на предните тркала.

Од текот на училишната физика е познато дека коефициентот на триење не зависи од тежината, па затоа, за адхезија со коловозотвлијае материјалот на гумите. И двата од овие фактори влијаат на динамиката на забрзување.

Аеродинамика

Лошата рационализирање на каросеријата на автомобилот ја намалува динамиката на автомобилот. Очигледно, доколку автомобилите ги имаа истите мотори и тркала, аголната „Ока“ со високо стоечко ветробранско стакло и висока отпорност на протокот на воздух што доаѓа од спротивната страна би забрзала до 100 километри. подолго од Даеву Матиз, — автомобилот не е најрационализиран, но има најдобра аеродинамика.

Дијаметар на тркала

Со зголемување на дијаметарот за една големина, можете значително да го зголемите времето за забрзување на ротацијата и времето на забрзување. Тркалата со помал дијаметар бараат помалку енергија за вртење.

Квалитет на гориво

Прашањето не бара објаснувања, само потсетувања. Колку подобро гори горивото, колку е побрз автомобилот, толку е подинамичен, толку подобро забрзува и стартува.

Преносливост

Бројот на степените на пренос и динамиката го ставаат во зависност, водени од фактот дека поголем број на етапи значи поголема тежина. Во вкупната маса на автомобилот, зголемувањето на тежината на кутијата е незначително, нешто друго е важно: менувачот, по правило, не го обезбедува истото добра динамикаво сите брзини, автомобилот може да „глупави“ во една брзина и да покаже одлична динамика во другите.

Забрзување до 100 km/h кај спортските автомобили

Во светот на спортските автомобили, каде што се развиваат концепти вредни стотици илјади долари, автомобилите се споредуваат според динамиката на забрзување. Спорот меѓу болидите трае десетинки од секундата. Така американскиот Ariel Atom V8 (225. 000 долари) забрзува до 100 km. за 2,3 секунди, Porsche 918 Spyder (840.000 долари) за 2,4 секунди. McLaren P1 (1,15 милиони долари) покажа забрзување до 100 km/h за 2,6 секунди.

Денес ќе ја откриеме темата за забрзување околу 100 km/h. А за загревање, да почнеме со автомобили кои веќе покажуваат импресивни перформанси од фабриката.

Првиот автомобил што го имаме е Ferrari 488 GTB од 2016 година со 4 литарски V8 и 670 КС. сето ова е со тежина од 1370 кг. Во исто време, автомобилот ги зема првите сто за само 3 секунди.

Lamborghini Aventador Roadster
Во срцето на овој автомобил лежи 750 КС атмосферски V12 седумстепен автоматски менувач. Овој автомобил забрзува до стенкање за 2,9 секунди.

Ферари ЛаФерари
следниот автомобиле италијански хибриден спортски автомобил Ferrari LaFerrari способен да ги надмине првите сто за помалку од 3 секунди.
Колата има 800 силен мотор V12 и два електромотори, кои вкупно даваат дури 963 КС.

Мекларен П1
Забрзувањето на овој суперавтомобил, според производителите, е 2,8 секунди на 4-литарски твин-турбо со моќност од 735 КС. Дополнително, тука е и електромоторот со 179 КС. Тежина на возилото 1300 кг.

Нисан ГТ-Р
Несомнено, GT-R беше шампион во сите генерации, особено познат по својот ресурс дури и по најжестоките подобрувања. За новиот PEK, дури и акциите бараат забрзување од 2,7 секунди. до првите сто. Под хаубата се наоѓа 4-литарски V6 со 570 КС.

Tesla Model S P100D
Ова е најполнетата верзија на Tesla со погон на сите тркала. Издава 762 КС и декларира забрзување од 2,7 секунди и, за разлика од другите автомобили, Tesla го покажува својот резултат многу стабилно.

Следниот автомобил е миленик на мнозинството, брзинскиот рекордер Bugatti Veyron Super Sport со мотор W16 со две турбини произведува 1200 КС. а првата стотка му се декларира за само 2,5 секунди.

Порше 918 Спајдер
И лидерот меѓу надградени автомобилихибридниот Porsche 918 Spyder Под хаубата се наоѓа 4,6-литарски V8 кој произведува 608 КС. и 2 електромотори кои додаваат уште 279 коњи. овој автомобил е во состојба да ги надмине првите сто за само 2,5 секунди.
Можеби нема да видиме забрзување за 2,5 секунди при различни тестови. но гледајќи ги трките со други автомобили, Porsche 918 навистина прави се.
но сепак е дел од секундата. плус грешките за кои зборував порано и воопшто се толку моќни и побрзи автомобилидолго време не бркаат оверклокување до 100 km/h. Многу поинтересно е забрзувањето до 200.300 и 400 km/h.
Затоа, не можеме објективно да судиме за забрзувањето на овие автомобили на стотици.

Па, сега до евиденцијата на непроизводствени автомобили.
рекордот за забрзување до 100 km/h на обичен асфалт му припаѓа на електричниот автомобил Green Cell. кој е способен да ги надмине првите сто за само 1,5 секунди.
Тежината на овој уред е само 168 кг, вкупната моќност на 4 електромотори е 200 КС. а вртежниот момент е дури 1700 N.m. Но, таков резултат е можен не само во односот на тежината, моќноста и вртежниот момент. Но и неопходно електронски системконтрола на тракцијата и распределба на вртежниот момент помеѓу сите 4 мотори. минимизирање на центрифугата на тркалата и максимизирање на забрзувањето на возилото.

Но, тоа не е се! Впрочем, има и драгстери! кој во минимално време мора да помине растојание од 402 метри. Најполнетата насока на трките со влечење се нарекува TOP Fuel и таму должината на патеката обично не е 402 метри, туку 305 метри или поточно на 1000 стапки.
Таквите автомобили понекогаш имаат мотор од 12.000 коњски сили кој може да забрза. автомобил до првата стотка за само 0,4 секунди! Тоа е многу брзо и неверојатно гласно! Патем. моторите на овие чудовишта продолжуваат ремонтпосле секоја трка доживува толку големи преоптоварувања.

И што да кажеме за пилотите. Како се уште не се распаднале, немам поим.

Да, Model S P100D е прилично пргава птица: 0-100 km/h за 2,7 секунди. Решивме да откриеме дали има побрзи автомобили. И еве што открија.

Hennessey Venom GT

Иако е тешко оваа „купешка“ да се нарече сериска (секој Hennessey Venom GT се составува рачно), има повеќе од десетина такви автомобили низ светот. Електраната е 7-литарски V8 турбополнач со 1244 коњски сили, кој го забрзува автомобилот до 100 km/h за 2,5 секунди. Во САД ова чудовиште е на продажба за 950 илјади долари. Тесла, префрли се.

Hennessey Venom GT, инаку, го собори брзинскиот рекорд на 14 февруари 2014 година, забрзувајќи до 435,31 km/h. Еве како беше:

Bugatti Chiron

„Chiron“ — побрз, полуксузен, воопшто, го „лижеше“ Bugatti Veyron. Под хаубата се наоѓа 8-литарски W16 quad-turbo со 1500 „коњи“ и 1600 Nm. Уредот забрзува до „стотици“ за 2,5 секунди. Производителите сакаат да го опремат автомобилот со електричен мотор — да ја „зголемат моќноста“ на веќе силен бензински мотор. Цените за оваа „серија“ започнуваат од 2,5 милиони долари.Повторно, Тесла нервозно пуши на страна.

Коенигсег CCR

Ова животно е поскромно од претходните — само 806 коњски сили и 4,7 литри зафатнина на моторот. До 100 km/h „Koenigsegg“ забрзува за 3,2 секунди. Така нека биде, Model S P100D, си го избриша носот на овој брз Швеѓанец. Иако, забрзувањето до 388 km/h (максималниот рекорд за брзина што го постави CCR во 2005 година) дефинитивно не зависи од вас.

Салин С7

Моќ електрана Saleen S7 — 750 КС, забрзување до 100 km/h — за 2,9 секунди. Така нека биде, Тесла, 2:2.

Цената по единица Saleen S7 е 590.000 долари.

Пагани Хуајра п.н.е

Главната карактеристика на овој суперавтомобил е каросеријата направена од титаниум и јаглерод. Моторот не го напасува ниту задниот дел: V12 со 800 коњски сили од Mercedes-AMG, кој го забрзува автомобилот до 100 km/h за 2,7 секунди. Изработени се вкупно 20 модели на Pagani Huayra BC. Сите од нив се одамна распродадени — 2,5 милиони долари за секој.

Аполо стрела

Под хаубата се наоѓа 4-литарски твин-турбо V8 со 1000 коњски сили со 1000 Nm вртежен момент. Забрзување до 100 km/h — за 2,9 секунди, односно, исто така е инфериорно во однос на Tesla. Но, „Appolo“ има вградени приклучоци за брзо менување на гумите при застанување во бокс. Производителот некако навестува: суперавтомобилот не е наменет за обично возење /

Lamborghini Veneno

Автомобилот кој се роди во чест на 50-годишнината на Lamborghini. Изработени се вкупно 3 примероци, цената за секој е повеќе од 3 милиони евра. Сите три парчиња беа распродадени пред премиерата на автомобилот.

Електраната е 6,5-литарски мотор со капацитет од 750 коњски сили. Забрзување до 100 km/h — за 2,8 секунди. Тесла е побрз, а чини 29 пати поевтино. Тоа е тоа.

Мекларен П1

Покрај бензинскиот V8, овој Мекларен има и електричен мотор со регенеративен систем за сопирање. Вториот ги полни и батериите, благодарение на што работи електричниот мотор. Точно, автомобилот може да вози не повеќе од 10 километри со таква енергија. Маск очигледно гласно се смее на таков „стрелец од далечина“.

Забрзување „Мекларен“ до 100 км/ч — 2,8 секунди.

новиот најбрзиот сериски спортски автомобил во светот Bugatti најбрзиот автомобил во светот

Пер последните годинипроизводителите на автомобили постигнаа огромен напредок во технологијата што овозможи да се создадат не само модерни, сигурни и квалитетни автомобили, но можеа и со намалување на горивото да се зголемат. Исто така зголемен и максимална брзинамашини, кои служеа како основа за мерење на можностите и моќта на самиот автомобил. Во денешно време, за да се дознае колку, полесно е да се измери динамиката на забрзување од нула до 100 километри, наместо да се мери максималната брзина.

Работата е дека во условите модерен светмерењето на максималната брзина не е лесна задача. Ова бара долг дел експресен пат… И нема толку многу такви места на глобално ниво. Затоа, многу експерти и инженери се повеќе се споредуваат различни автомобили, според брзината на нивното забрзување, односно го мерат забрзувањето на автомобилот од 0 до 100 km/h.

Земете ја на пример иконата Бугати Вејрон… Многу луѓе знаат дека максималната брзина на овој автомобил е 418 km/h. Но, каде можете да го забрзате овој автомобил до таква брзина? Автомобилот беше тестиран на тест патеката Фолксваген, долга 8 километри. Потребен е долг, прав автопат за да се достигне оваа брзина.

Затоа, за подобра споредбаЗа неколку автомобили, посоодветен е краток дел од патот, на кој се вршат мерења на времето на забрзување од место до 100 km/h. За да се поправи времето на забрзување од 0-100 km/h, не се потребни посебни долги патеки итн. песни.

Ви го нудиме нашиот избор на најдобрите 20 во забрзувањето, кои се најбрзо забрзување од 0 до 100 километри на час. Повеќето од нив се способни да забрзаат до 100 km/h за 3-4 секунди. Тоа е толку брзо што ако ги возите овие автомобили, нема да имате време ни да размислите за нешто, бидејќи забрзувате до 100 km/h.

20. Koenigsegg CCXR


Ако зборуваме за Шведска, тогаш невозможно е да не се каже за — производителот на хиперавтомобили во базата на воздухопловните сили, во стар хангар. Оваа компанија прави неколку автомобили кои се неверојатно брзи и се одличен инженеринг. Моделот CCXR има моќност од 1.018 КС, што му овозможува забрзување од 0 до 100 km/h за 3,1 секунди. Најневеројатно е како компанијата успеа да го направи тоа моќен автомобилсо опремување со V8 мотор со само една турбина.

19. Пагани Хуајра


Пагани хуајрае феноменален дел од инженерството. Луда вештина самостојно направен… Да, овој автомобил е комплетно рачно склопен. Дизајнот на возилото е инспириран од воздухопловната естетика. Автомобилот е опремен со 6,0 литарски V12 мотор и две турбини (мотор Mercedes-Benz AMG). Максималната брзина е 370 km/h. Забрзување од 0 до 100 km/h за 3,0 секунди. Вреди да се одбележи дека за 6,4 секунди спортскиот автомобил достигнува брзина од 160 km/h.

18.Noble M600


Noble M600 доаѓа од Англија. Тој е уникатно возило. Како и во сите ретки и егзотични автомобили енергетска единицаобезбедени од трета компанија. Во моделот на автомобилот е вграден V8 мотор, кој исто така е инсталиран на. Секако, инженерите на Noble работеа на погонската група за да ја зголемат моќноста на 650 КС. Неговата максимална брзина е 362 km/h. Забрзувањето до стотици се случува за само три секунди. Иако, за разлика од Pagani, M600 има четири цилиндри помалку. Моќта е соодветно и помала, за 70 КС. И сето тоа благодарение на најдоброто.

17. Коенигсег Тревита


Автомобилот Trevita е базиран на моделот CCXR и има иста моќност од 1018 КС, но забрзува од 0 до 100 km/h за само 2,9 секунди. Ова стана возможно благодарение на некои прилагодувања во самиот автомобил. Овој модел е опремен со заден дел аеродинамичен спојлер, што ја зголемува нејзината потисна сила (и како поинаку да ја ограничи моќноста од 1018 КС).

Поради широката употреба на јаглеродни влакна во структурата на каросеријата, компанијата успеа значително да ја намали тежината на автомобилот.

16. Gumpert Apollo Sport


Инженерот Роланд Гамперт работеше со Audi неколку години, но реши да го остави за да започне со развој на неговите автомобили. И успеа. Тој го создаде жешкиот суперавтомобил Аполо. Иако беше исмеан од многу стручњаци, Apollo сепак е еден од најдобрите спортски автомобили во однос на стабилноста на патиштата, а сето тоа благодарение на огромната потисна сила. Ознаката од 100 километри на час се постигнува за 2,9 секунди. Автомобилот е опремен со V8 мотор (волумен 4,2 литри). За наша несреќа, г-дин Роланд Гамперт го напушти проектот Аполо и автомобилот беше затворен.

15. Nissan GT-R R35


Со оглед на тоа Нисанпознат по тоа што не е по градот, кој стана популарен низ целиот свет, многумина од нас веројатно речиси заборавија дека Јапонците имаат една неверојатна спортски модел GT-R. Како и Gumpert и Koenigsegg, GT-R може да забрза од 0 до 100 km за само 2,9 секунди. Замислете само дека овој автомобил на помалку од 500 метри може да се движи со брзина од 200 km/h.

И ова е со едноставен V6 мотор со турбополнач. Се разбира, ова е заслуга на инженерите кои можеа да ја постават оваа енергетска единица за таква работа.

14. Коенигсег Агера Р


Од сите модели на Koenigsegg, овој автомобил е најмоќниот и најбрз. Забрзува од 0 до 100 km/h за 2,8 секунди. Ознаката од 200 km/h му е достапна за 7,2 секунди. Agera R го користи истиот погон како CCXR и Trevita. Но, изненадувачки, инженерите на компанијата успеаја да истиснат 1180 КС од овој мотор.

13. Lykan Hypersport


За почеток, би сакал да ја забележам уникатноста на овој автомобил, што не се однесува на неговата моќ и брзина. Овој поради употребата на дијаманти во украсувањето чини 3,4 милиони американски долари. Шестцилиндричен мотор со турбополначви овозможува да забрзате спортски автомобил до 100 km/h за 2,8 секунди. Според производителот, неговата максимална брзина е 386 km/h. Иако треба да се напомене, брзината на автомобилот се уште не е официјално измерена. Но, она што најмногу изненадува е луксузот на неговата доработка. При нарачката, купувачот може да избере опции за доработка на внатрешноста на автомобилот, дијаманти, жолти дијаманти, сафири, смарагди или рубини.

12. Rimac Concept One


Со моќност од 1088 КС. и забрзување од 0 до 100 km/h за 2,8 секунди, овој модел на автомобил навистина не се издвојува од нашата листа. Но само ако не еден туку. Овој спортски автомобил е целосно електричен! Моторот има максимален вртежен момент од повеќе од 1355 Nm. Цена овој автомобилповеќе од 1 милион долари. Ова е најбрзиот електричен автомобил во светот. Римац користи четири електронски системи, од кои секој се состои од електричен мотор, конвертор и менувач. Менувачот го пренесува вртежниот момент на тркалата. Секое тркало има свој електричен мотор, што го прави автомобилот целосен погон.

11. Lamborghini Murcielago LP 670-4 SuperVeloce


Lamborghini LP 670-4 Super Veloce првпат беше прикажан на салонот во Женева во 2009 година. Ова Lamborghini користи редизајниран систем за довод и тајминг на вентилите што постигнува 661 КС. Забрзува од 0 до 100 km/h за 2,8 секунди. Во светот се произведени само 186 автомобили.

10. BAC Моно


BAC Mono донекаде потсетува на Batmobile. Овој сингл тркачки автомобилпроизведена од компанијата Бригс Автомотив. Автомобилот првпат се појави во 2011 година. Автомобилот е опремен со четирицилиндричен 2.3 литарски мотор, кој ви овозможува да го забрзате автомобилот од 0 до 100 km/h за 2,8 секунди. Максималната брзина е 270 km/h.

Цената на таков убав маж е 186.000 долари. За овие пари секој уличен тркач може да стане недостапен на градските улици.

9. Caterham Seven 620R


Со својот класичен стил на стари спортски автомобили и природно релативно ниската цена, Caterham Seven 620R е атрактивен автомобил во секој поглед. Можете да купите спортски автомобил за само 73.000 долари (со исклучок на превозот и царината). И покрај цената, автомобилот е сигурен и ги исполнува сите критериуми за спортски автомобил. Автомобилот забрзува од 0 до 100 km/h за само 2,79 секунди. Максималната брзина е 255 km/h. За оние возачи кои се навикнати на класичното спортско управување, овој автомобил ќе стане незаменлив.

8. SSC Ultimate Aero TT


Еден од најбрзите автомобили на земјата — SSC Ultimate Aero TT. Тој е американски суперавтомобил. Максималната брзина на возилото е 440 km/h. Тој може да надмине бариера од нула до стотици за само 2,78 секунди. SSC Ultimate Aero TT се напојува со V8 6,9-литарски мотор кој во суштина е млазен мотор. Цената на овој автомобил започнува од 650.000 долари. Да, навистина е најбрзиот автомобил, но исто така е прескапа ракета на тркала.

7. Lamborghini Aventador


Уште еден модел на Lamborghini. Цената на Aventador започнува од 400.000 долари. Автомобилот е опремен со V12 мотор, кој може да достигне 100 km/h за 2,7 секунди. Неговата максимална брзина е 350 km/h. Благодарение на сите исти аеродинамички елементии јаглеродни влакна, Lamborghini Aventadorпочнува да не потсетува на линиите на стелт борец, тој воопшто не личи на уличен спортски автомобил. Многумина го тврдат тоа овој моделпремногу гласно, но што друго можете да очекувате од спортски спортски автомобил?

6.Порше 911 Турбо С


Porsche го разви своето чудовиште — 911 Turbo S, кој има моќност од 560 КС. и е способен да забрза до 100 km/h за 2,6 секунди (како резултат на вистински тестови на патот). Иако германска компанија v технички карактеристикитврди дека овој автомобил го забрзува од 0 до 100 km за 2,9 секунди. Она што навистина го издвојува автомобилот од другите спортски автомобили е нивото на луксуз што го стави Порше во своето возило. Машината има погон на четири тркала, адаптивна аеродинамика и активно управување задна оскашто го надминува концептот на едноставна удобност во Спортска кола… Благодарение на активните задни тркалавртејќи се со брзина, 911 Turbo S стана застрашувачки и застрашувачки конкурент на патеката за многу спортски автомобили.

5. Мекларен П1


Го ограничи издавањето на модел како што е P1 за 2014 година. Ќе бидат произведени вкупно 375 автомобили, од кои секој ќе чини 1,15 милиони долари. Овој автомобил има моќност од 903 КС. Максимум постави брзина 355 km/h. Моторот има осум цилиндри и две турбини, кои се споени со седум зачекорена кутијаопрема со двојна спојка. .. Но, тоа не е се. Автомобилот е хибриден. Машината е опремена со електричен мотор, кој и овозможува да заштеди гориво. Иако за оние кои го купуваат овој хиперавтомобил, потрошувачката на гориво, сметаме дека е неважна. Како резултат на тестовите на патеката, автомобилот забрза од 0 до 100 km/h, како Porsche 911 Turbo S — за 2,6 секунди.

4. Капаро Т1


Овој автомобил е придвижуван од 3,5-литарски турбо V8 мотор кој произведува 575 КС. Изгледа како Формула 1 болид. Овој спортски автомобил е способен да забрза до 100 километри за само 2,5 секунди. Автомобилот беше развиен од истите инженери кои го развија McLaren F1.

3. Bugatti Veyron Super Sport


Ако навистина барате брз автомобил, тогаш овој модел ги отвора нашите врвни три лидери по моќ и брзина. Максималната брзина е 431 km/h. Забрзување од 0 до 100 km/h за овој автомобил за само 2,5 секунди. Машината има заден погон… Моќност — 1200 КС Максимален вртежен момент 1500 N. m Сето ова е овозможено со 8-литарскиот мотор W16.

2. Порше 918 Спајдер


Уште една победа над брзината од Порше. Ова е 918 Spyder, кој чини околу 840.000 долари (без испорака во Руската Федерација). Неговата моќност е 887 КС. Забрзување до стотици — за 2,4 секунди. Машината е опремена со 7-степен менувач со двојна спојка. Покрај тоа, овој модел е хибриден, што му овозможува да заштеди гориво. Еден електричен мотор може да вози 30 км. Максималната брзина е 340 km/h.

Дури и критичарите на хибридните возила беа воодушевени од овие технички податоци.

1. Ариел Атом V8


Последниот автомобил во нашата ранг листа на најбрзи автомобили во светот е американскиот. Овој автомобил може да забрза од 0 до 100 km/h за само 2,3 секунди, благодарение на 3,0 литарскиот V8 мотор. Максималната брзина на автомобилот е 270 km/h, што се постигнува за сметка на 500 коњски сили. Цените започнуваат од 225.000 долари. Планирано е да се произведат вкупно 25 автомобили.

Хиперавтомобилот Bugatti Veyron пред единаесет години постави неколку рекорди одеднаш меѓу автомобилите дизајнирани за патен сообраќај заедничка употреба… А главната цел на креаторите на новото купе под името Chiron беше да ги ажурираат сите рекорди на неговиот претходник. И успеаја!

Chiron не може да се смета за целосно нов модел — Veyron беше земен како основа, иако скоро сите компоненти и елементи претрпеа модернизација. На пример, уникатниот осумлитарски W16 мотор е целосно редизајниран — има поефикасни турбополначи (има, како и досега, четири од нив). нов системдоводот, лесното коленесто вратило и многу делови се направени од титаниум и јаглеродни влакна. Како резултат на тоа, моќноста се зголеми од 1200 КС. и 1500 Nm на стар модел Вејрон гранд Спортски витесидо 1500 КС и 1600 Nm.

Менувачот со седум-брзински преселективен „робот“ и постојан погон на сите тркала не е суштински променет, иако спојките станаа поголеми и поиздржливи. Суспензија — со електронски контролирани амортизери. Во срцето на купето, како и досега, е монокок од јаглеродни влакна, но неговата структура е променета, а во однос на торзионата цврстина е споредлива со тркачките прототипови од класата LMP1: 50 илјади Nm / deg! Но, ако основниот Veyron тежеше 1888 кг во состојба на тротоарите, тогаш Chiron имаше тежина до 1995 кг.

Ова е делумно зошто времето на забрзување до 100 km/h остана исто — 2,5 s, иако кога доаѓаза толку мали вредности, ни помалку важна улогаго игра коефициентот на прилепување на гумите на коловозот. Но, Chiron го зазема прагот од 200 km/h за 6,5 s — 0,8 s побрзо од Veyron. А забрзувањето до 300 km/h трае 13,6 секунди наместо 16,7 s. Максималната брзина е 420 km/h, додека Veyron достигна 407 km/h, а Veyron Grand Sport Vitesse – 410 km/h. И за збир на „максимална брзина“, како и досега, треба да активирате специјален клуч со посебен клуч. режим на брзина, во која хидрауличните потпори на пружините ќе го намалат клиренсот на минимум, аеродинамичните вентили ќе се отворат во преден браника задното крило ќе се вклопи речиси хоризонтално. Без ова копче, можете да бирате „само“ 380 km/h.


Но, не помалку важен факт: Рускиот дизајнер Александар Селипанов работеше на изгледот на новиот Bugatti. Купето сè уште има решетка на ладилникот во облик на потковица и лакови на страничните ѕидови. Во кабината има минимум клучеви и два екрани во групата инструменти, а брзинометарот е означен до 500 km/h – за секој случај.

Производството на хиперавтомобилот Bugatti Chiron ќе започне во септември. Цената е исто така рекордна: ако Veyron првично чинеше 1,1 милиони евра, и Најновата верзијаГранд Спорт Витесе — речиси два милиони, потоа за нов моделќе бара најмалку 2,4 милиони! Вејрон беше издаден во количина од 450 примероци, но последните автомобилинајде купувачи со тешкотии, а потоа само поради фактот што тие беа претставени како ограничена специјална опрема. Тиражот на новиот модел е 500 примероци, а третина од нив се веќе однапред платени.


Пред една недела марка на автомобил Bugatti и неговиот модел Veyron Супер спортго загуби статусот на најбрз сериски автомобил во светот. Bugatti Veyron Super Sport го загуби овој статус откако компанијата со помош на неговиот, кој успеа да забрза до 430,98 km/h, изјави дека нивниот автомобил е најбрзиот во светот.

Според нивното мислење, Veyron Super Sport претрпе подобрувања, што доведе до воспоставување брзински рекорд. Така, во овој автомобил, при поправањето на светскиот рекорд за брзина, беа направени промени на фабричкото електронско ограничување на брзината, што му овозможи на супер-автомобилот да постави светски рекорд.

Во овој поглед, рекордот за брзина производствен автомобилВејрон беше откажан. Но, не заврши тука. Производителот на автомобили Бугати поднесе жалба против откажувањето на брзинскиот рекорд, аргументирајќи и докажувајќи дека рекордот за брзина е праведен.

Како резултат на прегледување на материјалите обезбедени од Bugatti, насловот Автомобил ВејронСупер спортот, како најбрз на планетата, е обновен поради фактот што како резултат на истражување е откриено дека правењето промени на ограничувачот на максимална брзина на автомобилот не влијае или менува основниот дизајн на автомобилот и моторот. . Ова значи само едно, Veyron Super Sport е најбрзиот автомобил во светот, меѓу нив сериски машини, не подлежи на никакви модификации и подесување.


Bugatti Veyron Super Sport е најбрзиот автомобил во светот.

Најбрзиот автомобил на светот. Топ 5 најбрзи автомобили:

5. Bugatti Veyron Super Sport — Брзина 431 km/h

Петтата позиција е окупирана од големата брзина Автомобил Бугати Veyron Super Sport е сериски суперавтомобил кој е способен да достигне 431 km/h и развива брзина од 100 km/h за 2,2 секунди.
Bugatti Veyron Super Sport има 8-литарски Quad Turbo W16 мотор со 1200 КС.

4. Koenigsegg Agera 2016 — Брзина 440 km/h

На четврто место е единствениот Koenigsegg Agera 2016 година од Шведска.
Моторот со зафатнина од пет литри и капацитет од 1115 коњски сили го забрзува Agera до максимални 440 km/h.
За 2,9 секунди автомобилот забрзува до 100 km/h.

3. SSC Tuatara — Брзина 440 km/h

Shelby никогаш не престанува да ги воодушевува своите потрошувачи. Главен пример е новиот SSC Tuatara од 2017 година.
Автомобилот е опремен со 7-литарска единица со капацитет од 1350 коњски сили. Овие карактеристики се доволни за да се забрза до 100 km/h за помалку од 3 секунди и да се развие максимална брзина од 440 km/h.

2.Hennessey Venom GT 2016 — 450 km/h

Забрзување до 100 км/ч — 2,5 сек
Специфична моќност — 1182 КС / т (0,85 кг на 1 КС)
Зафатнина на моторот — 7008 cm³ — (210 КС на литар)

Секој сака брзина. Некои се повеќе, некои се помалку. И секој барем еднаш сонуваше да се вози со ветре во луксузен автомобил на празен пат.

Најголем впечаток остава возењето најдобар автомобил… Повеќето не можат да си дозволат такво, па останува само да ги проучат својствата, карактеристиките и фотографиите на ненадминатите железни коњи… Кој автомобил е побрз од другите? Размислете за топ 10 најкул и најбрзи спортски автомобили.

10.Noble M600 — максимална брзина 362 km/h

Noble M600 се произведува во ОК. Овој суперавтомобил се произведува од 2010 година. Автомобилот е способен за брзини до 362 km/h. Други предности вклучуваат спектакуларно изглед… Каросеријата на автомобилот е изработена од нерѓосувачки челик и јаглеродни влакна. Автомобилот беше тестиран на саемот Top Gearа Џереми Кларксон многу ја пофали. Меѓутоа, во американската верзија на шоуто, возачот почувствува големо преоптоварување со 346 km/h. Недостатоците на автомобилот ја вклучуваат неговата цена: 330 илјади долари.

Нобл М600

9. Pagani Huayra — 370 km/h

Италијанската убавица Пагани Хуајра — ексклузивен автомобил… Развива брзина до 370 km/h и чини 1,27 милиони долари. Овој автомобил се произведува од 2011 година, а веќе успеа да се „запали“ во филмовите: во филмот „Трансформери: доба на истребување“ Пагани Хуајра, така да се каже, го играше Децептикон Стингер. Уредниците на страницата забележуваат дека името Хуајра во превод од кечуански јазик значи „ветер“, и тоа не е чудно.

Пагани Хуајра на патот

8. Zenvo ST1 — 375 km/h

Pagani Huayra едвај го победи данскиот Zenvo ST1. Овој уникатен спортски хиперавтомобил е полн со електроника и има соодветна цена: 1,22 милиони долари. Важно е дека за навистина добра брзина на Zenvo ST1 е потребна идеална патека (за Русија, забележуваме, ова е недостапно).

Zenvo ST1: видео преглед

7. Мекларен Ф1 — 386 км/ч

Овој модел на Мекларен чини нешто помалку од милион долари и до 2005 година ја држеше титулата на најмногу брза колаво светот. Сепак, конкурентите не спијат, а сега овој модел го зазема само седмото место по брзина. Произведени се вкупно 106 автомобили од овој модел. Еден од сопствениците на луксузната играчка е британскиот комичар Роуан Аткинсон, познат на гледачите по улогата на Мистер Бин.

Бугати Вејрон против Мекларен Ф1

6. Koenigsegg CCX — 405 km/h

Шведскиот „коњ“ Koenigsegg CCX го препознаваат најпребирливите експерти и тоа не е изненадувачки: во 2010 година, со прекин на производството, овој модел беше релативно ефтин (за суперавтомобил) и многу брз. Неговата цена е околу половина милион долари. Уште пред почетокот на продажбата, автомобилот беше предаден на тестирање на Top Gear, а тимот на шоуто многу го пофали, притоа забележувајќи некои недостатоци како што е недостатокот на заден спојлер. Интересно е тоа што производителите ги земаа предвид коментарите и набрзо обезбедија нова, подобрена верзија.

Koenigsegg CCX: видео преглед

5,9ffGT9-R — 414 km/h

Се развива германски спортски автомобил 9ffGT9-R добра брзина, е релативно евтин (695 илјади долари) и со право се наоѓа на петтото место во рангирањето на најбрзите автомобили во светот. Сепак, изгледот на автомобилот не им се допадна на сите потенцијални купувачи и експерти за каучи: автомобилот беше искаран поради премногу издолженото тело и премногу големите, како „изненадени“ фарови.

9ffGT9-R: видео преглед

4. SSC Ultimate Aero — 430 km/h

Автентичниот американски суперавтомобил SSC Ultimate Aero се произведуваше од 2006 до 2013 година, а до 2010 година важеше за најбрзиот во светот. Купувачите беа подготвени да издвојат 655 илјади долари за тоа — автомобилот дури беше наведен како рекордер за брзина во Гинисовата книга на рекорди. Од очигледните недостатоци е недостатокот на електронска контролаветувања неискусен возачсигурна смрт.

SSC Ultimate Aero

3. Bugatti Veyron Super Sport — 431 km/h

Токму овој модел на Bugatti во 2010 година го тргна SSC ​​Ultimate Aero од пиедесталот. Овој автомобил е способен за брзини од 431 km/h, а неговата цена е речиси два и пол милиони долари. И покрај високата цена, автомобилот е во голема побарувачка — особено меѓу познатите личности. Така, според сеприсутните новинари на таблоидите, Џеј Зи и Бијонсе му го подариле Bugatti Veyron на синот на принцот Вилијам и Кејт Мидлтон.

Bugatti Veyron Super Sport

2. Hennessey Venom GT — 435 km/h

Ова е вториот најбрз автомобил во светот, а чини точно милион долари Најдобриот начинпотроши милион, но тоа е прашање на вкус). Овие автомобили се направени во Тексас, тестирани во вселенскиот центар Кенеди, а квалитетот е соодветен: спортскиот автомобил со две врати е спакуван во каросерија од јаглеродни влакна и опремен со седумлитарски мотор 1244. коњска силатурбополнач.

Благородный M600 | evo

По крайней мере, дождя нет», — говорю я фотографу Стюарту Коллинзу, когда мы стоим рядом с Noble M600 на одном из перронов взлетно-посадочной полосы испытательного полигона Брантингторп. Как раз по сигналу первые жирные капли душа падают с почти голубого неба и начинают блестеть на матово-черном кузове прототипа. Этот мул на холостом ходу имеет по крайней мере 650 лошадиных сил с двойным турбонаддувом, без контроля тяги, и у кого-то другого были лучшие шины. Мы смотрим друг на друга через крышу, подняв брови, не подозревая, что через час или около того новый Noble станет одним из самых управляемых и эксплуатируемых суперкаров, когда-либо созданных.

Используем короткое замыкание с его «прорезью» по гладкому асфальту. Остальное в основном представляет собой постепенно разрушающийся ребристый бетон, который обеспечивает непредсказуемый уровень сцепления. Мы с Коллинзом отправляемся, чтобы снять немного бортового видеоматериала и понять, где машина будет стоять перед его камерой. Ответ: после того, как дождь намочил все место, он почти везде и, конечно же, в любом уголке…

Я мельком увидел огромную мощь Yamaha 4.4-литровый двигатель V8 с двойным турбонаддувом в бледно-голубом автомобиле, серийный прототип номер три, на пути сюда и даже на этом плоском ландшафте, где отсутствие ориентиров снижает его влияние, стремление M600 ощущается могучим. Ускорение нарастает рано и не ослабевает до тех пор, пока V8 не приблизится к красной отметке в 7000 об/мин, однако прямолинейное сцепление с удивительно огромными 335/30 ZR20 Michelin просто замечательно. Такое огромное механическое сцепление, турбомощность и среднемоторное распределение веса 40/60 спереди/сзади не кажутся галочками для выбора угла избыточной поворачиваемости, но не бойтесь, M600 заставит вас выглядеть героем и изобразить глупую ухмылку на лице.

Пробный рывок с поворотом на второй передаче на мокром шершавом бетоне приводит к легкой недостаточной поворачиваемости. Если шасси хорошо настроено, задние колеса также будут близки к пределу своего сцепления. Они есть. Я нажимаю на педаль газа, и это похоже на открытие двери в другой мир, который лишь немногие суперкары могут вам открыть. Переход от недостаточной поворачиваемости к избыточной поворачиваемости прогрессивный и предсказуемый, дроссельная заслонка точная, рулевое управление быстрое и взвешенное — все это очевидно, когда я борюсь со слегка захватывающим скольжением и восстановлением, это все зависит от меня.Три или четыре круга спустя я набираю скорость, немного расслабился, а Коллинз стоит на обочине у прорезанной шиканы, щелкая прочь, когда Noble поворачивается из-за избыточной поворачиваемости, на мгновение сбрасывает газ и поворачивает в другую сторону. внутренний бордюр снова на власти.

Благородный доктор медицины Питер Бутвуд предупредил меня, что поначалу мне, вероятно, не понравится ощущение педали тормоза. У него очень мало сервоприводов в верхней части хода, поэтому он кажется немного тяжелым и неотзывчивым. Поначалу это было немного странно, но теперь это кажется точным, и, как и привод задних шин, количество тормозной способности, предлагаемой до того, как переднее колесо, наконец, заблокируется, даже на этой плохой, мокрой поверхности просто замечательно.

Несмотря на то, что M600 имеет среднее расположение двигателя, кажется, что инерция очень мала, поэтому именно точный, измеримый дроссель определяет угол скольжения и его продолжительность. Я не могу представить другого суперкара, который был бы таким дружелюбным, который так легко преодолевал бы предел сцепления и возвращался обратно. Ferrari F40 такой же резвый, но у него на 200 л.с. меньше, в то время как у Zonda R такая же мощность, но он не такой удобный. В Брантингторпе есть большая правая подметальная машина, немного в гору, четвертая передача.Нос M600 отрывается и немного скользит по поверхности при входе, вы чуть сильнее нажимаете на газ, ловите затвор и удерживаете его, давая ему все больше и больше газа, чтобы держать хвост вывешенным, когда вы ускоряетесь вверх по склону. конец четвертой передачи. Я не думаю, что мне было бы удобно делать это в любом другом суперкаре со средним расположением двигателя.

Впечатляет, но что касается движения по дорогам, то это своего рода техническое достижение. Тем не менее, эта замечательная самообладание и отзывчивость на пределе не достигаются за счет способностей на дороге.Noble — это не гоночный автомобиль с кожаной отделкой, жесткой ездой и неразвитыми дорожными манерами. Наоборот, на самом деле, именно поэтому я был так поражен этим по пути сюда.

M600 может иметь мощность 650 л.с. и заявленную максимальную скорость 225 миль в час, но это не пугает. Распахните легкую дверцу, проскользните в сиденье Sparco, поверните ключ, переведите рычаг переключения передач на первое и троньтесь с места. Красиво и ловко водить машину не сложнее, чем BMW 1-й серии, которая сегодня утром доставила меня на базу Ноубла в Баруэлле, недалеко от Лестера.Действительно. Этот невероятно мощный V8 звучит глубоко и угрожающе на холостом ходу, но при этом совершенно послушен, переключение передач шестиступенчатой ​​коробки передач Graziano, прикрученной к задней части, гладкое и позитивное, а действие его двухдискового сцепления легкое и прогрессивное. Добавьте к этому хорошо взвешенный гидроусилитель руля, отличный обзор вперед и плавность хода, благодаря которой 1-я серия чувствует себя так, как будто у нее бетонные шины, и вы совершенно смягчитесь от того, что были поражены производительностью, как и я.

Проехав несколько миль по городу на небольшой скорости и поболтав с Бутвудом, мы получили первую возможность хорошенько нажать на педаль газа.Так я и сделал. Еще до того, как турбонагнетатели раскрутились, было много толчка, а затем двигатель плавно поднялся на наддув, и все это пошло немного сумасшедшим. Было ощущение, что M600 был поражен ударом огромной теннисной ракетки, погрузился в паутину, а затем был отброшен вперед во время продолжения. Спустя несколько мгновений мы уже были в нескольких сотнях ярдов вверх по дороге, а турбодвигатели чи-че-чи-чи-чихали на обгоне.

Я убедился, что мы смотрим прямо и движемся вверх по небольшому уклону, потому что мне сказали, что система контроля тяги (защищенная откидной крышкой переключателя боеприпасов от истребителя «Торнадо») не была подключена к этой машине. .Я также провел математику и выяснил, что с 650 л. босс Noble Automotive, американец Питер Дайсон. Он вступил во владение в августе 2006 года, когда компания разрабатывала M15 под руководством основателя фирмы Ли Ноубла, который вскоре должен был уйти. «В этой машине нет ничего от М15, — говорит Дайсон. По его словам, эта машина не знала, чем она хочет быть, и, наняв британца Питера Бутвуда в качестве управляющего директором, они приступили к созданию суперкара, который хотели.

Дайсон — энтузиаст, который смог удовлетворить свою страсть и владеет целой кучей суперкаров, включая F40, F50 и Carrera GT. Он также реалист, признающий недостатки этих автомобилей («Почему так много суперкаров совершенно непрактичны?» — спрашивает он), и он также пурист; он не хочет, чтобы машина делала это за него, будь то коробка передач с подрулевыми лепестками, адаптивные амортизаторы или сложные системы контроля устойчивости.

Когда он признается, что является большим поклонником Ferrari F40, пенни падает.«Любимый суперкар всех — это F40, верно?» — спрашивает он. M600 берет дух и чистоту Ferrari, добавляет багажник приличного размера и достаточную мощность, чтобы выстоять в сегодняшнем ландшафте суперкаров. На разработку ушло три года, и, по словам Дайсона, это первый Noble, который побывал в аэродинамической трубе и термокамере в MIRA, на испытательном стенде с четырьмя опорами и на некоторых из самых высоких и низких дорог в мире. мира (Пайкс-Пик и Долина Смерти в США). «Мы не хотим, чтобы наши клиенты разрабатывали автомобиль, — говорит Бутвуд.

В 8 ЧАСОВ следующего утра грузовик в ливрее Noble выгружает голубой M600 на стоянку на одной из наших любимых дорог в Северном Йоркшире. (Лестершир не казался достаточно большим.) Стартер жужжит, и V8 схватывает и принимает чистый, устойчивый холостой ход. Motorkraft в США разработала двигатель для Noble. Они берут V8 в ящиках прямо у Yamaha, вынимают внутренности, устанавливают достаточно прочные шатуны и поршни и усиленные коленчатые валы, а затем восстанавливают их, прежде чем добавить турбины Garrett и отправить партию в Великобританию.Пакет рассчитан на мощность до 750 л.с., по-видимому.

Качество кожаной отделки салона автомобиля превосходное. Сочетание двухцветной кожи, глянцевого углеродного волокна и изготовленных на заказ инструментов и распределительного устройства также имеет успех, и, хотя педали слегка смещены влево, водительское место хорошее; рулевая колонка регулируется по наклону и вылету, сиденье только по вылету. За рычагом переключения передач, покрытым углеродным волокном, находится поворотный переключатель, выточенный из алюминиевой заготовки, такой же, как и для обогрева и вентиляции, но у него красный циферблат и три положения.Это своего рода простая версия манеттино от Ferrari, которая устанавливает уровень мощности, регулируя давление наддува. «Дорога» дает 0,6 бар наддува и 450 л.с., «Трек» дает 0,8 бар и 550 л.с., а «Гонка» дает полный 1,0 бар и 650 л.с. Между приборами находится небольшая панель, которая показывает, какая настройка выбрана: «Дорога» подсвечивается зеленым цветом, «Трасса» оранжевым, а «Гонка» красным.

Как и система контроля тяги, она еще не подключена, но даже при полном ускорении на этих ужасных ухабистых дорогах Северного Йорка тяга задней части M600 действительно впечатляет.Конечно, включите его на двух самых низких передачах, и когда двигатель достигнет естественного пика на уровне около 5000 об/мин, задние шины начнут раскручиваться, но вы этого ожидаете, таков уровень обратной связи от шасси.

Здесь, наверху, масштаб и диапазон производительности M600 не менее впечатляющие, но я обнаружил, что не ищу возможности выжать газ до упора. Это полноценная машина, в которой получаешь удовольствие от быстрой езды; плавно переключая передачи, цепляясь за идеальную траекторию, ощущая обратную связь с каждого поворота.Он удивительно нейтрален и проворен, даже когда вы действительно едете за рулем, и поездка действительно выдающаяся, мягкая и тихая. И если вы хотите почувствовать, как задняя часть набирает мощность и, возможно, слегка размазывается на выходе из длинного поворота, вы можете достаточно сильно нажать на педаль газа, чтобы это произошло. Переход от захвата к проскальзыванию, легкость, с которой вы можете дозировать мощность, и то, как естественно это ощущается до предела и сверх него, очень особенные.

Если вы хотите напомнить себе, что это полноценный суперкар, просто найдите прямую, достаточно длинную для третьей и, возможно, четвертой передачи.Ощущается ли Veyron быстрым? Ну, когда он входит в свой темп, он проходит через полностью выжатый BMW M3, затем Ferrari 599 на 7000 об / мин, а затем попадает в ту сумеречную зону, где ускорение на самом деле довольно страшно… прежде чем набрать еще немного, чтобы вы на мгновение захотели был подключен контроль тяги. Да, в этот момент кажется, что Veyron быстр. Ничего не подозревающие пассажиры почувствуют, что их волосы и некоторые внутренние органы были переставлены, и, возможно, им придется оторвать пальцы от боковых сторон сиденья.

К тому времени, когда мы упаковываем M600 обратно в грузовик, я понимаю, что взгляды на меня стали больше. Он не сногсшибательно великолепен, и некоторые детали, такие как вентиляционные отверстия на крышке двигателя, подводят его, но в менее привлекающем внимание цвете он урезал бы его. Все зазоры между панелями будут более плотными на серийных автомобилях с кузовом из углеродного волокна (это стекловолокно), что улучшит его отделку.

Другие жалобы? Большая часть интерьера сделана на заказ, но ножки колонн — нет, и они выглядят дешево; зеркало водительской двери мешает заглянуть в правые повороты, а в пространстве для ног прорезается большой гребень, который меня почему-то очень обижает.Тогда не так уж и много.

Ли Ноубл, возможно, покинул компанию, носящую его имя, но M600 сохраняет самые замечательные качества прошлого Nobles — отличное качество езды, превосходную управляемость и щедрую производительность с турбонаддувом, только здесь он имеет пропорции суперкара. Но стоит ли M600 200 тысяч фунтов стерлингов, которые просит Noble? Для тех, кто привык думать о Noble как о производителе M12 и M400 за 50 000 фунтов стерлингов, прыжок на территорию элитных суперкаров, обогнав таких, как Ferrari 458, McLaren MP4-12C, Mercedes-Benz SLS и Lamborghini Gallardo, будет трудным. получить вашу голову вокруг.В значительной степени то, выглядит ли это дорого, зависит от того, насколько вы цените опыт вождения, а насколько — владение суперкаром с правильным названием. Я считаю, что многие снобы со значками никогда не узнают, чего им не хватает.

Технические характеристики

9005 900BHP @ 6800RUPM 900BHP @ 6800RUPM 900BHP @ 6800RUPM 900BHP @ 6800RUPM 900BHP 900KG

2

3

Noble Представлен M600 с 650-сильным 4,4-литровым двигателем V8 с двойным турбонаддувом

Несмотря на то, что некогда могущественная британская автомобильная империя была продана индийцам, китайцам и немцам, в Blighty все еще существует один сегмент рынка: спортивные автомобили в сараях.Одной из до сих пор живущих фирм является Noble, которая добилась огромного успеха, выпустив конкурирующую модель Porsche 911 Turbo под названием M400 и его предшественник M12 GTO-3R. План для этих автомобилей был прост: поместить пластиковый корпус поверх установленного посередине шестицилиндрового двигателя с турбонаддувом до чертиков. Результатом стало то, что мы неоднократно описывали как «глупую скорость». Имея это в виду, мы рассматриваем новейшую модель компании, M600.

Хотя основатель Ли Ноубл покинул компанию до того, как был запущен M600, новый спортивный автомобиль по-прежнему следует классической мантре британских спортивных автомобилей: большой чертов двигатель в маленьком легком автомобиле.С этой целью M600 использует двойные турбокомпрессоры, чтобы раскрутить 4,4-литровый V-8, установленный посередине, по сравнению со стандартными 311 л.с., которые он производил в Volvo XC90. Управление мощностью и тягой может регулироваться водителем поворотом ручки в диапазоне от режима «Дорога» мощностью 450 л.с. с полным контролем тяги до режима «Трек» мощностью 550 л.с. обработка: режим «Гонка», в котором двигатель выдает 650 л.с. и 604 фунт-фут крутящего момента.

Если не считать возможного вмешательства системы контроля тяги, подача мощности полностью старомодна: шестиступенчатая механическая коробка передач — единственная доступная коробка передач, а все M600 — заднеприводные. Утверждается, что M600 весит всего 2750 фунтов — это означает, что соотношение мощности к весу, как отмечает Ноубл, лучше, чем у Veyron, — во многом благодаря корпусу, полностью сделанному из углеродного волокна.

Хотя Noble еще не объявила цены на M600, компания ранее намекала на наклейку в британских фунтах примерно на уровне Porsche 911 GT2 RS, автомобиля, который стоит здесь, в Штатах, более 245 000 долларов. Это большой сдвиг для Noble, поскольку первые автомобили компании считались чем-то вроде выгодной сделки, предлагая производительность 911 Turbo примерно по цене базовой Carrera.Американцы, однако, вряд ли столкнутся с такими разочаровывающими ценами, поскольку ни Noble, ни компании, которые импортировали и собирали предыдущие спортивные автомобили Noble в виде комплектов, не имеют планов продавать M600 здесь.

Этот контент создается и поддерживается третьей стороной и импортируется на эту страницу, чтобы помочь пользователям указать свои адреса электронной почты. Вы можете найти дополнительную информацию об этом и подобном контенте на сайте piano.io.

Как получить Noble M600 в Forza Horizon 4

Игры Playground только что выпустили обновление Forza Horizon 4 Series 30, назвав его огромным и очень долгожданным обновлением.Но есть одна проблема: игрокам нужно иметь Noble M600 , чтобы выполнять еженедельные задания. Читайте дальше, чтобы узнать, как получить Noble M600 в Forza Horizon 4.

Обновление Series 30 содержит множество изменений. Согласно официальному сайту игры, разработчики выпустили совершенно новый, изменяющий игру режим « Horizon super 7 » и шесть новых наградных автомобилей, в том числе Austin Seven, Triumph TR7 Roadster, Koenigsegg Jesko, Hoonigan Bronco, Fiat X1/9 и Alfa Romeo 155 Q4.

В дополнение к сезонному чемпионату «Кен Блок-н-Ролл» в магазине Forzathon также будут товары Hoonigan, автомобили Hoonigan в плейлисте фестиваля и фотовызовы на тему Hoonigan, а также Hoonicorn Vs. The World,  – вызов для Hoonicorn против противников всех форм и размеров.

Проблемы

Как и во всех предыдущих сериях, в этом сезоне игроков ждет множество испытаний. К ним относятся-

 • ФОТОГРАФИЯ – 3%
 • ФОРЗАТОН
 • Еженедельное испытание – 15%
 • Ежедневные испытания – 1% каждое
 • СЕЗОННЫЕ СОБЫТИЯ – 6-7% каждое, 54% всего
 • ЕЖЕМЕСЯЧНЫЕ СОБЫТИЯ – 21% Итого

Еженедельное испытание требует, чтобы у игрока был Noble M600.Полные еженедельные испытания перечислены ниже.

 • Приобретайте и управляйте Noble M600 2010 года выпуска
 • Проехать на Noble M600 10 миль
 • Заработайте 15 звезд в общей сложности за PR Stunts в Noble M600
 • Достигните максимальной скорости 225 миль в час на Noble M600

Обратите внимание, что еженедельные испытания необходимо выполнять в указанном выше порядке; тогда учитывались бы только они.

Итак, это подводит нас к большому вопросу…

Читайте также | Как разблокировать машину Cyberpunk в Forza Horizon 4 здесь.

Как получить Noble M600 в Forza Horizon 4?

Noble M600 появлялся в Forza Motorsport 4, 6, 7, а также во всех выпусках Forza Horizon. Это хороший быстрый автомобиль со сравнительно легким шасси, что помогает ему набирать хорошее ускорение и максимальную скорость. Внутриигровая статистика автомобиля:

 • Скорость 8,8
 • Обращение 8.8
 • Ускорение 7,8
 • Запуск 9.3
 • Торможение 9,0

Он может развивать максимальную скорость 236,0 миль/ч (379,7 км/ч) с ускорением 0–60 миль/ч (0–97 км/ч) за 3 300 с и 0–100 миль/ч (0–161 км/ч) за 6.800 сек.

Ниже мы перечисляем  3 метода , с помощью которых можно получить благородный M 600:

Если вы новичок, вам повезло, если вы все еще находитесь ниже 11-го уровня жизни горизонта.

При достижении 11 уровня жизни горизонта, т.е.т. е., герой ловушки скорости, вы получаете Noble M600 бесплатно.

 1. Если ваш уровень выше 11

Если вы уже достигли 11-го уровня, у вас в гараже должен быть Noble M600, но есть вероятность, что вы уже продали его за несколько кредитов. Так что ваш лучший шанс остается через Аукцион. Это может быть сложно, так как многие люди грабят M600 с момента анонса серии 30, но это честный шанс.

 1. Испытай удачу

Ну а если ни один из вышеперечисленных вариантов не сработал, у вас есть только односторонняя ферма для колес и супершпиндель .В какой-то момент M600 должен упасть, но все зависит от того, насколько вам повезет. Вы также можете попробовать.

Приятного вождения!!!!

Все еще ищете Эмблсайд в Forza Horizon?  Нажмите здесь, чтобы узнать, где находится и как его получить.

шасси Листовая сталь ванночка, трубчатая пространственная рама
Тело углеволокна композит
Двигатель V8, твин турбо
Расположение Средний, продольный
Рабочий объем 4439 куб. 5 мм
9005
цилиндров алюминиевый сплав
цилиндров алюминиевый сплав, DOHC на берег, 4V на цилиндр, переменного клапана Timing
Топливо и зажигание MOTEC Electronic Управление двигателями, прямым впрыском топлива
MAX TORQUE 604LB FT @ 3800RUPM
трансмиссия шестиступенчатая ручная коробка передач, задний полный привод, антипробуксовочная система
Передняя подвеска Двойные поперечные рычаги, винтовые пружины, амортизаторы, стабилизатор поперечной устойчивости
Тормоза Диски вентилируемые, полуплавающие 380 MM Front, 350 мм сзади
колёсные диски 9 x 19 0052 9 x 19in Front, 12 x 20in сзади, кованый алюминиевый сплав
шины 255/30 ZR19 фронт, 335/30 ZR20 сзади, Мишлен Sport
вес (бордюр) 1250KG
Power-To-Eye 528BHP / TON
0-60MHP 3. 0SEC (заявленная оценка)
Верхняя скорость 225mph (заявленная оценка)
Basic Price C £ 200 000
в продаже ноября

Суперкары, гиперкары, супер седаны, GT, хот-хэтчи, спортивные автомобили, роскошные автомобили и трековые автомобили, обзоры, характеристики, статистика, сравнение, соперники, данные, детали, фотографии и информация на SupercarWorld.com

9 Hybrid Artura могут выглядеть так же, как и его предшественники, но совершенно новое снижение показать больше новых дополнений
Последние отзывы
Bugatti Chiron Super Sport
1600 л.с. Super Sport цивилизует 300+ сумасшедших, но с ограничением скорости всего 420 км/ч!

4

Porsche 911 GT3 (992)
Еще одна итерация дорожного трека 911 неизбежно является лидером класса

4

Pagani Huayra Roadster BC
Track Streated BUS 900HP Roadster почти оправдывает Ошеломляющий ценник 3M

4

Maserati MC20
Впечатляющий MC20 Supercar наконец-то веса Однажды великая Marqu
Lotus Emira
Первый новый лотос в десятилетии также их окончательный внутренний автомобиль сгорания

4


Выставка суперкаров в Великобритании 2022
Вс 10 апреля Japfest Сильверстоун
Сильверстоун, Нортгемптон
Вс 1 мая —
Пн 2 мая
Национальная выставка комплектов автомобилей
Стоунли, Уорикшир
Сб 28 мая —
Вс 29 мая
Фестиваль суперкаров
Аэродром Сайуэлл, Нортгемптон
Чт 23 июня —
Вс 26 июня
Фестиваль скорости в Гудвуде
Гудвуд, Чичестер
Вт 28 июня —
Чт 30 июня
London Concours
Казармы Финсбери, Лондон
Пт, 1 июля —
Вс, 3 июля
F1 Гран-при Великобритании
Сильверстоун, Нортгемптон
Вс 10 июля Гравитационное шоу
Стоунли, Уорикшир
Пт 22 июля-
Сб 23 июля
Событие суперкара
Гудвуд, Чичестер
Пт, 22 июля —
Вс, 24 июля
Carfest North
Болсворт, Чешир
Пт, 5 августа —
Вс, 7 августа
Ultimate Street Car Show
Santa Pod, Northants
Сб 6 августа —
Вс 7 августа
Beaulieu Supercar Weekend
Beaulieu, Борнмут
Вс, 14 августа Фестиваль Италия
Брэндс-Хэтч, Кент
Чт 18 августа —
Вс 21 августа
Британский автосалон
Выставочный центр Фарнборо
Пт, 26 августа —
Вс, 28 августа
Сильверстоун Классик
Сильверстоун, Нортгемптон
Пт, 26 августа —
Вс, 28 августа
Carfest South
Ферма Лаверсток, Хэмпшир
Ср 31 августа —
Вс 4 сентября
Salon Priv
Дворец Бленхейм, Оксфордшир
Пт, 2 сентября —
Вс, 4 сентября
Конкурс элегантности
Дворец Хэмптон-Корт, Лондон
Пт, 16 сентября —
Вс, 18 сентября
Возрождение Гудвуда
Гудвуд, Чичестер
Пт, 11 ноября —
Вс, 13 ноября
Классический автосалон
NEC, Бирмингем

Напишите нам, чтобы добавить шоу суперкаров в список.


Быстрый опрос

Пожалуйста, проголосуйте только один раз, чтобы мы могли получить истинное представление о том, что думают люди.

Фанхио  
Сенна  
Шумахер  
Гамильтон  
Прост
Феттель  
gif»>    

Noble M600 Carbon Sport — секретная классика

В Лестершире, Великобритания, дикий суперкар под названием Noble M600 разрабатывался одиннадцать лет.Всего вручную будет построено всего 50 экземпляров купе и спидстера. Те, кто ожидает бескомпромиссно открытого автомобиля, услышав название «Спидстер», могут быть разочарованы. По сравнению с купе у него есть только съемная секция крыши над головами пассажиров. Для закрытого варианта Noble представила дополнительный полностью карбоновый кузов под названием Carbon Sport в 2015 году. Чтобы продемонстрировать эти щедро обработанные компоненты, они в основном отделаны видимым углеродом и могут быть окрашены только с помощью прозрачного покрытия.На данный момент, в дополнение к примерам из типичного черного углеродного волокна, есть также автомобиль в красном цвете и один в зеленом чистом углеродном волокне. Синий и коричневый — другие возможные цвета.

Легче на 55 кг благодаря углероду

Клиновидный корпус стандартного М600 выполнен из стеклопластика. Внизу все варианты имеют стальную ванну с привинченной трубчатой ​​алюминиевой рамой. Noble уже разработал это шасси для M15, которое так и не получило статуса прототипа. Стандартная версия имеет вес без нагрузки 1305 кг, а версия Carbon Sport легче на 55 кг.В салоне используются алькантара и кожа, а также карбон, алюминий или дерево, а также ковры из шерсти, в зависимости от пожеланий заказчика. Большинство инструментов были разработаны специально для M600. Однако Noble также использует компоненты от Aston Martin и Jaguar. Педали и рулевая колонка регулируются под рост водителя. Поворотный переключатель на центральной консоли управляет мощностью двигателя в режимах «Дорога», «Трек» и «Гонка». Вы не найдете информационно-развлекательную систему.

Двигатель от Вольво и Ямаха

Noble считает M600 одной из последних настоящих машин для водителя. Поэтому британский производитель обходится без современных систем помощи водителю, если не считать противобуксовочной системы, которую можно полностью отключить. За пассажирами работает 4,4-литровый битурбированный двигатель V8. Этот двигатель с внутренней аббревиатурой B8444S появился в результате сотрудничества Volvo и Yamaha, которое было прекращено несколько лет назад. В Volvo этот двигатель приводил в действие S80 и XC90 без турбонаддува. В Noble M600 в режиме Race доступно до 492 кВт/669 л.с. и 820 Нм крутящего момента.В сочетании с шестиступенчатой ​​механической коробкой передач спортивный автомобиль разгоняется с места до 62 миль в час за три секунды. Noble предполагает максимальную скорость более 225 миль в час. Стальная тормозная система с шестью поршнями спереди и четырьмя сзади обеспечивает наилучшее замедление, но без ABS. Прототип Speedster оснащен автоматизированной механической коробкой передач с лепестками за рулевым колесом.

Номер 16 в ДК Инжиниринг

A Noble M600 Carbon Sport в настоящее время продается в DK Engineering в Великобритании. Это производственный номер 16 из зеленого чистого углерода. Автомобиль был создан в 2017 году в качестве экспоната Женевского автосалона. Впоследствии он послужил демонстратором различных вариантов оснащения. Весь кузов получил защитную пленку от камней. Только в начале 2021 года был найден покупатель, но теперь он снова выставляет автомобиль на продажу с пробегом чуть более 300 миль. В комплект входит индивидуальный набор багажа от Aspinal. Серьезно заинтересованные лица могут узнать цену по запросу в DK Engineering.

Изображения: DK Engineering, Алекс Пенфолд

Noble M600 CSR2, схема настройки и переключения передач

Noble M600 — автомобиль Milestone сезона 124. Очевидно, что M600 не является одним из самых быстрых автомобилей уровня 5.

Технические характеристики Noble M600

Настоящий Noble M600 мощностью 650 л.с. соответствует 1200 кг веса, что дает общую удельную мощность 1,84 кг на л.с. Для сравнения, у Bugatti Veyron удельная мощность составляет 1,89 кг на одну лошадиную силу.

4,4-литровый битурбированный (от Volvo XC90 и фактически от Yamaha в качестве лодочного мотора) через шестиступенчатую механическую коробку передач передает на заднюю ось 818 Нм.

Данные о производительности являются откровением: от 0 до 100 км/ч менее чем за три секунды, отметка в 200 км/ч занимает менее девяти секунд, и он не должен останавливаться до 362 км/ч. Так много силы нужно укротить. Шестипоршневые гоночные тормоза в M600 изготовлены Alcon, гоночные шины — Michelin. Они установлены на 19-дюймовые колеса спереди и 20-дюймовые колеса сзади.

Но любой, кто ожидает электронных помощников, таких как ABS и ESP, будет разочарован. Это просто противоречит философии Ноубл, которая считает чистое удовольствие от вождения главным приоритетом. Вместо этого есть контроль тяги, который можно настроить на разные условия с помощью поворотного переключателя («Ракетный переключатель»). В режиме «Дорога» водителю доступны 450 л.с., а в режиме «Трасса» доступно 550 л.с. Только в режиме «Гонка» V8 вызывает все свои резервы и дает пыхтеть 650 лошадям. По нажатию кнопки M600 полностью ускоряется без контроля тяги.

Внешний вид задает тон: суперкар должен быть плоским и широким. И резко короткий; M600 имеет длину 4,36 метра. Для снижения веса на стальной и алюминиевой раме установлен полностью карбоновый корпус. Его большие воздухозаборники и полный спойлер обусловлены аэродинамикой.

CSR2 Noble M600

Модель M600 с 5 желтыми звездами может вместить 128 деталей Fusion. Пока ничего особенного. Дворянин должен запустить 7,511 с . Подводя итог, можно сказать, что M600 не является одной из самых быстрых машин пятого уровня.

Благородный M600 мелодии и сдвиг картины

7. 0049511
Благородный M600
Этап 5
БДУ 448 / 5,5
Трансмиссия 2,00
Шины 0 / 100
Схема переключения Wining Идеальный старт, 48 миль в час на 2-й, 3600 об/мин на 3-й и NOS, остальные идеальные переключения
Время

2

2
Благородный M600
Этап 5
БДУ 473 / 5,6
Трансмиссия 2,00
Шины 0 / 100
Узор заседания идеальный старт, 49mph 2-й, 3.900RPM 3RD и NOS, отдых глубоко хорошие или идеальные сдвиги
Time

Найти больше настроек и сдвига

Super Veloce Racing представляет Noble M600 как суперкар следующего уровня

Среди поклонников суперкаров имя Noble шепчет те, кто знает, и гуглят те, кто не разбирается.Теперь эксклюзивный автопроизводитель представил новый M600 на Лондонском автосалоне благодаря своему дистрибьютору Super Veloce Racing. Он идет 0-62 в 3,5, 120 в 8,9 и 225 в конце.

Noble M600 был продуктом сотрудничества SVR и Noble, спецификации которого были разработаны обеими сторонами. Noble недавно перезапустила себя и открыла новое производственное предприятие в Лестере, Англия. На разработку M600 ушло пять лет, и у него есть две версии: «стандартная» версия M600 и M600 CarbonSport, как изготовленные вручную, так и изготовленные на заказ.

Чтобы купить Noble, нужно не просто зайти в выставочный зал, выпить латте и просмотреть каталог вариантов. Вместо этого клиента доставляют к демонстрационному автомобилю на гоночной трассе, где он едет и едет в машине с профессиональным гонщиком. Затем детали подгоняются под клиента, используя это дорогое слово «на заказ».

Но основная машина всегда одна и та же. Noble M600 оснащен 4,4-литровым двигателем Yamaha V8 с двойным турбонаддувом и шестиступенчатой ​​механической коробкой передач.Этот двигатель развивает мощность 662 л.с. (671 л.с., 492 кВт) при 6500 об/мин и крутящий момент 604 фунт-фут (819 Нм) при 6800 об/мин. При сухом весе всего 1198 кг (2641 фунт) M600 имеет удельную мощность 558 л.с. на тонну.

Noble M600 оснащен 4,4-литровым двигателем Yamaha V8 с двойным турбонаддувом и шестиступенчатой ​​механической коробкой передач

Super Veloce Racing

.

Это означает, что время разгона 0-62 миль/ч (0-100 км/ч) составляет 3,5 секунды, время 0-124 миль/ч (199 км/ч) — 8.9 секунд, а максимальная скорость составляет 225 миль в час (362 км/ч).

Шасси и подвеска Noble M600 состоят из трубчатой ​​пространственной рамы и бака из нержавеющей стали, на котором установлен корпус из углеродного волокна. Двойные поперечные рычаги и спиральные амортизаторы завершают основу, а дуги безопасности установлены спереди и сзади для безопасности. Колеса изготовлены из кованого алюминия размером 9Jx19 спереди и 12Jx20 сзади. Торможение осуществляется 380-мм дисками и шестипоршневыми суппортами спереди и 350-мм дисками с четырехпоршневыми суппортами сзади.

Интерьер может быть полностью адаптирован под покупателя

Super Veloce Racing

M600 имеет общую длину 4360 мм (172 дюйма), колею 1578 мм (62 дюйма) и колесную базу 2540 мм (100 дюймов).

Если вам нужно спросить о цене, конечно, вы, вероятно, не можете себе это позволить.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.